"Nie mamy potwierdzonej obecności nowej odmiany wirusa w Polsce" - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Przedstawiciel rady ministrów przekazał również, że podtrzymana zostanie wcześniejsza decyzja o zawieszeniu lotów z Wielkiej Brytanii do Polski od północy.

Rano odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który zajmował się sprawą nowej odmiany koronawirusa w Wielkiej Brytanii.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował po spotkaniu, że "obecnie w Polsce nie ma potwierdzonej obecności nowej odmiany wirusa". Ale są informacje, że szczepionka na niego działa - zaznaczył Müller

O północy z poniedziałku na wtorek zostają wstrzymane wszystkie loty z Wielkiej Brytanii do Polski; lada moment wyjdzie formalne rozporządzenie w tej sprawie - przekazał rzecznik, dodając że minister zdrowia Adam Niedzielski wydał dyspozycje inspekcji sanitarnej, aby każda osoba, która "dzisiaj lub w ostatnich dniach przybyła do Polski z Wielkiej Brytanii miała możliwość przeprowadzenia szybkich testów poprzez skierowanie na takie testy przez sanepid".

W związku z tym każda osoba, która w ostatnich dniach przybyła z Wielkiej Brytanii będzie miała możliwość, aby takim bezpłatnym testom się poddać - powiedział Müller. 

Nie będziemy zwiększać skali lotów specjalnie z Wielkiej Brytanii w tej chwili. Te loty, które zostały zaplanowane, ci którzy planowali dzisiaj wrócić, będą mogli wrócić tymi lotami - dodał. 

"Grozi nam trzecia fala zakażeń koronawirusem"

Rzecznik rządu ostrzegł, że  grozi nam trzecia fala zakażeń koronawirusem.  I stąd też decyzja o wprowadzeniu obostrzeń od 28 grudnia w szerszym zakresie - uzasadnił. Tego dnia rozpocznie się w Polsce kwarantanna narodowa. Ograniczone będzie działanie m.in. centrów handlowych. 

W oddzielnym artykule przygotowaliśmy dla listę wszystkich restrykcji: Kwarantanna narodowa. Nowe obostrzenia [LISTA]

Jedną z restrykcji jest ograniczenie przemieszczania się w sylwestrową noc. Podobne obostrzenia obowiązywały wiosną tego roku na podstawie tych samych przepisów prawa - uzasadniał Müller. 

W kontekście narodowej kwarantanny, nowego szczepu koronawirusa, a także sytuacji epidemicznej w Polsce wypowiedział się także szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w Porannej rozmowie w RMF FM.