Tysiące osób w całym kraju czekają w kolejce na rehabilitację pocovidową. Wielu Polaków, którzy przeszli zakażenie koronawirusem potrzebuje teraz specjalistycznego wsparcia, by powrócić do normalnego funkcjonowania. Taka terapia prowadzona jest między innymi w Małopolskim Szpitalu Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły w Jaroszowcu.

Z każdym dniem przybywa tzw. ozdrowieńców. To osoby, które przechorowały Covid-19. Z danych Ministerstwa Zdrowia na dziś mamy w Polsce 2 649 535 takich osób.

Wiele z nich, mimo że zakażenie koronawirusem Sars-Cov-2 ma już za sobą, skutki odczuwa nadal.

Kiedy potrzebna jest specjalistyczna pomoc, trafiają do Małopolskiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły w Jaroszowcu.

Często ci pacjenci wymagają tlenoterapii. My mamy tu specjalne programy dotyczące płuc, czyli jak zwiększyć ich wydolność po tym, jak zostały osłabione podczas covidu - mówi RMF FM dyrektor placówki Krzysztof Grzesik.

Jednym z pacjentów szpitala jest pan Kazimierz. Po swoich doświadczeniach apeluje: Nie myślcie, że koronawirus zniknął. On wciąż jest, dlatego trzeba się zaszczepić.

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, w Polsce wykonano już ponad 25 mln szczepień przeciw Covid-19. W pełni zaszczepionych (dwoma dawkami lub preparatem jednodawkowym Janssena) jest ponad 10,2 mln osób.