Dwanaścioro dzieci z radomskiego żłobka i jedenaścioro rodziców jest zakażonych koronawirusem – poinformowała w piątek rzeczniczka prezydenta Radomia Katarzyna Piechota-Kaim. Liczba zakażonych osób może być większa, bo wszystkie wyniki jeszcze nie spłynęły.

"Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu potwierdziła obecność koronawirusa u dwanaściorga dzieci ze żłobka przy ulicy PCK. Pozytywny wynik badania stwierdzono także u jedenaściorga rodziców" - przekazał w komunikacie prasowym radomski magistrat. Nie ma natomiast dodatkowych zachorowań wśród personelu placówki. Wcześniej pozytywne zakażenie koronawirusem potwierdzono u trzech pracowników żłobka.

"Obecnie czekamy na wyniki wszystkich osób, które decyzją sanepidu zostali poddani badaniom, czyli całego personelu, wszystkich dzieci przebywających w placówce oraz ich rodziców" - zaznaczono w komunikacie przesłanym mediom.

W sumie, przed wykryciem koronawirusa u pierwszej osoby, do żłobka uczęszczało 28 dzieci.

Żłobek zamknięty pod koniec maja

Żłobek przy ul. PCK w Radomiu został zamknięty pod koniec maja po zgłoszeniu przez jedną z pracownic podejrzenia zakażenia koronawirusem. Kobieta poinformowała, że poza pracą mogła mieć kontakt z osobą, u której wynik badania okazał się pozytywny.

W sobotę badania potwierdziły, że pracownica żłobka jest zakażona. W środę Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu przekazała, że u czwórki dzieci wynik badania na obecność koronawirusa wyszedł pozytywny. Zaraziło się także kilkoro rodziców.

Jak się okazało, jeden z rodziców dziecka z pozytywnym wynikiem to pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pracownicy MOPS, którzy mieli kontakt z tą osobą, zostali zgłoszeni do sanepidu i od nich także zostały pobrane wymazy - poinformowała Piechota-Kaim.

W domowej izolacji przebywa obecnie 18 pracowników MOPS-u. W piątek placówka nie przyjmowała wniosków od klientów, czynna była tylko kasa.

Żłobek przy ulicy PCK został otwarty po tym, jak rząd dał samorządom taką możliwość, a Główny Inspektor Sanitarny przedstawił szczegółowe wytyczne. Władze miasta podkreślają, że wszystkie ich zalecenia zostały w żłobku wypełnione i placówka została w odpowiedni sposób przygotowana na powrót dzieci.