Co z próbnym egzaminem ósmoklasisty? Około godziny 09:00 na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych miały zostać opublikowane arkusze zadań z języka polskiego, ale - jak zgłaszają nam Słuchacze - strony nie działają. "Nie można się połączyć z żadnymi arkuszami, nic nie chodzi. Nikt nie wie, co robić" - pisze do nas jeden z Słuchaczy.


W poniedziałek o 9 miały pojawić się na stronie CKE do pobrania arkusze egzaminów próbnych dla ósmoklasistów. Jednak, jak alarmowali nas słuchacze, strony nie działają - arkuszy pobrać nie można.

Centralna Komisja na Twitterze odpowiada - Jeżeli strona chwilowo nie działa prosimy o korzystanie ze stron Okręgowych Komisji Egzaminacycjnych

Powodem obecnych problemów jest przeciążenie, które wywołało awarię serwerów Centrum Informatycznego Edukacji, które obsługuje CKE.

Można także próbować ze strony głównej CKE, która działa ale z problemami, wejść w zakładkę egzamin ósmoklasisty i potem już strona powinna wyświetlać się poprawnie.

Kolejna metoda to sprawdzenie stron poszczególnych komisji okręgowych. W tej chwili działa na przykład strona OKE w Krakowie, ale ta w Warszawie już nie. Egzamin jest dobrowolny i można zacząć pracę nad arkuszami później, kiedy uda się już ściągnąć zadania.

Po pobraniu zadań uczniowie powinni je wydrukować albo rozwiązać na komputerze.

CKE wylicza 4 możliwe metody rozwiązywania zadań:

1. w odrębnie stworzonym pliku w edytorze tekstów, numerując kolejno rozwiązywane zadania;

2. na wydruku, jeżeli uczeń ma w domu drukarkę;

3. na komputerze - korzystając z "zeszytu rozwiązań", który będzie zamieszczony na stronie razem z arkuszem (będzie to plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo, można będzie go również wydrukować i odpowiedzi zapisać odręcznie);

4. na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania.

Rozwiązania należy później wysłać nauczycielowi mailem albo w innej uzgodnionej formie.

Publikacja arkuszy do próbnego egzaminu ma pomóc uczniom w przygotowaniu się do egzaminu ósmoklasisty w czasie, gdy nie odbywają się lekcje w szkołach w formie tradycyjnej. Od 12 marca do 10 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach i w przedszkolach są zawieszone. Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość.

Kolejne arkusze próbnego egzaminu ósmoklasisty opublikowane zostaną w następnych dniach: we wtorek - arkusz z zadaniami z matematyki, a w środę - z zadaniami z języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego).

Co z uczniami, którzy nie mają dostępu do komputera i internetu?

Szef CKE, Marcin Smolik przyznał w rozmowie z RMF FM, że problemem będą uczniowie, którzy nie mają dostępu do komputera i internetu. W tej kwestii CKE liczy na współpracę z dyrektorami szkół.

"Tak, żeby szkoła wydrukowała (arkusze zadań - przyp. RMF) i przesłała albo żeby ktoś mógł to odebrać. Zdajemy sobie sprawę, że jest to rozwiązanie awaryjne, ale obecnie innego nie ma" - wyjaśnia.

Próbne egzaminy są dobrowolne, a zasady oceniania mają być dopiero przekazane dyrektorom szkół i nauczycielom.