Prezydent Andrzej Duda ma koronawirusa - dowiedzieli się dziennikarze RMF FM. Przeprowadzony wczoraj test dał wynik pozytywny. Wszystko wskazuje na to, że prezydent zaraził się od jednego z funkcjonariusz Służby Ochrony Państwa. Ustalenia dziennikarzy RMF FM potwierdził też rzecznik Andrzeja Dudy. "Szanowni Państwo, zgodnie z zaleceniami wczoraj Prezydent miał wykonany test na obecność koronawirusa. Wynik okazał się pozytywny” - napisał Błażej Spychalski na Twitterze. Prezydencki lekarz zdecyduje, czy i kiedy wykonać Andrzejowi Dudzie drugi test na.

Jak ustalili dziennikarze RMF FM, prezydent nie ma poważniejszych objawów. Nasze doniesienia potwierdził rzecznik Andrzeja Dudy. "Szanowni Państwo, zgodnie z zaleceniami wczoraj Prezydent miał wykonany test na obecność koronawirusa. Wynik okazał się pozytywny. Prezydent czuje się dobrze. Jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami medycznymi" - napisał  Błażej Spychalski na Twitterze.Sam prezydent na Twitterze przekazał, że "nie odczuwa żadnych symptomów, zwłaszcza tych najbardziej typowych jak zanik węchu, zanik smaku".  Czuję się dobrze, w najbliższe dni - kiedy będę w samoizolacji razem z żoną - będę pracował zdalnie. Nie ma z tym żadnego problemu, jak państwo widzicie jestem w pełni sił. Mam nadzieję, że tak pozostanie. Natomiast fakt jest faktem, że muszę być odizolowany. Tych zasad izolacji absolutnie, z żoną, w sposób żelazny przestrzegamy - powiedział.

W kancelarii kwarantanna


Niestety - prezydent mógł zarazić kilka osób ze swojej kancelarii. Pozytywny wynik testu na koronawirusa otrzymał już rzecznik Dudy, Błażej Spychalski.

Wczoraj Andrzej Duda miał bardzo aktywny dzień. Kancelaria Prezydenta wrzucała zdjęcia ze spotkania Andrzeja Dudy z Igą Świątek. Ją również będzie czekała kwarantanna.

Dodatkowo wczoraj prezydent wizytował budowę prowizorycznego szpitala na Stadionie Narodowym. Choć utrzymywał dystans, miał maseczkę i rękawiczki, to był tam ze wszystkimi szefami budowy tego szpitala, w tym z koordynującym całość projektu szefem Kancelarii Premiera Michałem Dworczykiem. 

Andrzej Duda kierowany jest teraz na kolejne badania. W kancelarii zarządzono kwarantannę. Wszyscy, którzy mieli kontakt z prezydentem zostaną poddani testom na obecność koronawirusa.

Jak ustalili dziennikarze RMF FM, wszystko wskazuje na to, że Andrzej Duda zaraził się od jednego z funkcjonariuszy ze Służby Ochrony Państwa.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Tymczasowy szpital w Warszawie zagrożony? Kierownictwo budowy na kwarantannie

Lekarz zadecyduje o drugim teście

Przyszły weekend, to najbardziej prawdopodobny termin wykonania drugiego testu na obecność koronawirusa u Andrzeja Dudy - wynika z informacji dziennikarzy RMF FM.

Wtedy właśnie powinno minąć 10 dni od zakażenia prezydenta, ale wszystko zależy od tego, czy u Dudy wystąpią jakiekolwiek objawy Covid-19. Jeśli tak - testowanie prezydenta nie będzie miało sensu, dopóki nie ustąpią objawy, a wtedy  będzie trzeba poczekać kolejnych kilka dni.

Najbardziej prawdopodobny jest scenariusz, w którym prezydent odbędzie 14-dniową izolację. Wszystko zależy jednak od przebiegu choroby.

Minister zdrowia Adam Niedzielski i szef MSWiA Mariusz Kamiśnki - mimo kontaktów z prezydentem - nie trafią na kwarantannę

Minister zdrowia Adam Niedzielski i szef MSWiA Mariusz Kamiśnki - byli na spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, ale nie zostaną objęci kwarantanną - takie są nieoficjalne ustalenia reporterów RMF.

Prezydent czwartek wieczorem w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego prowadził spotkanie ws. planowanych przez rząd nowych obostrzeń epidemicznych z udziałem kilku ministrów

Szczerski: Dzisiaj będzie prowadzone całe postępowanie epidemiologiczne

To jest kwestia dla nas nowa. Dzisiaj będzie prowadzone całe postępowanie epidemiologiczne i wszystkie tego dotyczące komunikaty będziemy podawać sukcesywnie, tworzona będzie zapewne lista kontaktów prezydenta - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Cały czas postępujemy zgodnie z procedurą sanitarną - zapewnił. Dodał, że kancelaria będzie przekazywać informacje na ten temat.

Waldemar Kraska: Prezydent jest w dobrej kondycji

Prezydent jest w dobrej kondycji. Jesteśmy przekonani, że powinien znieść to zakażenie w sposób lekki. Wirus nie wybiera, dlatego tak bardzo aktualne są nasze apele, żeby przestrzegać reguł - mówił na antenie RMF FM wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. 

Krzysztof Ziemiec dopytywał wiceministra zdrowia o to, jakie kroki zostaną podjęte teraz w związku z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa u prezydenta. Jak przewiduje Waldemar Kraska, wszyscy, którzy w ostatnim czasie mieli kontakt z Andrzejem Dudą zostaną skierowani na kwarantannę. Myślę, że pani Iga Świątek również będzie musiała być poddana kwarantannie - mówił Kraska. Prezydent wczoraj spotkał się z polską tenisistką i uhonorował ją Złotym Krzyżem Zasługi.

Waldemar Kraska był pytany również o to, czy z związku z tym, że prezydent wczoraj wizytował budowę tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie, jego budowa może być zagrożona. Wiceszef resortu zdrowia przekonuje, że zostały zastosowane wszystkie zastosowane wszystkie środki bezpieczeństwa. Mi w tej chwili trudno powiedzieć. Widziałem na ekranach telewizora. Wszyscy utrzymali dystans i nosili maseczki, więc myślę, ze to ryzyko zakażenia było minimalne. Wszyscy, którzy mieli kontakt z prezydentem zostaną skierowani na testy, ponieważ bardzo nam zależy, żeby ta budowa jak najszybciej została skończona, bo tych miejsc niestety nam bardzo potrzeba.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Tymczasowy szpital w Warszawie zagrożony? Kierownictwo budowy na kwarantannie