Polskie lotniska pozostaną zamknięte dla lotów z Wielkiej Brytanii: zgodnie z opublikowanym w Dzienniku Ustaw rządowym rozporządzeniem, zakaz w tej sprawie obowiązywał będzie do 13 stycznia.

Wielka Brytania trafiła na listę państw objętych zakazem lotów 22 grudnia, a decyzja o zablokowaniu lotów z Wysp była pokłosiem pojawienia się tam nowej, bardziej zaraźliwej odmiany koronawirusa.

Równocześnie rządowe rozporządzenie z 21 grudnia przewidywało przedłużenie do 6 stycznia zakazu lotów cywilnych do dziewięciu państw: Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Jordanii, Armenii, Kosowa, Macedonii, Serbii i Stanów Zjednoczonych z wyjątkiem lotnisk w stanach Illinois i Nowy Jork.

Na liście nie było krajów z Unii Europejskiej i strefy Schengen.

W najnowszym rozporządzeniu tylko Wielka Brytania

Najnowsze rządowe rozporządzenie przewiduje wprowadzenie zakazu lądowania na polskich lotniskach samolotów przewożących pasażerów z lotnisk na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Wyjątek stanowić będą m.in. rejsy na zlecenie szefa rządu czy realizowane na potrzeby armii, a także wyczarterowane przez touroperatorów przed dniem wejścia rozporządzenia w życie, czyli przed 7 stycznia.

W projekcie rozporządzenia zauważono, że obecnie obowiązujące przepisy ws. zakazów w ruchu lotniczym utracą moc z końcem 6 stycznia, i zaznaczono, że "z uwagi na ogłoszenie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii konieczne jest wprowadzenie zakazów w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych po powyższym terminie".

Najnowsze rozporządzenie ma obowiązywać do 13 stycznia 2021.