​Rząd może wprowadzić przed świętami wielkanocnymi nowe ograniczenia w handlu. Chcą tego rządowi eksperci od spraw medycznych i ten pomysł zaczynają popierać niektórzy ministrowie - dowiadują dziennikarze RMF FM. Wszystko dlatego, że liczba zakażeń rośnie.

Propozycje ograniczeń są dwie. Pierwsza dotyczy zamknięcia przed Wielkanocą sklepów w galeriach handlowych w całym kraju. Obecnie są one zamknięte na Warmii i Mazurach, a od soboty będą zamknięte na Pomorzu.

Sporo zakażeń jest także w Lubuskiem i na Mazowszu, więc tam mogą być zaostrzone restrykcje w następnej kolejności. Rozszerzenie więc na cały kraj obostrzeń nie byłoby trudne.

Druga propozycja to zmiany w super- i hipermarketach. Mogłaby polegać na wprowadzeniu zaostrzonych limitów wstępu oraz na wydłużeniu godzin funkcjonowania tak, żeby ograniczyć tłok w trakcie przedświątecznych zakupów.

To jest propozycja rządowych ekspertów od zdrowia. Wprowadzenie tego będzie zależało od tego, czy liczba zakażeń dalej będzie szybko rosła.

Zaostrzenie restrykcji na Pomorzu

Od najbliższej soboty w województwie pomorskim zamknięte zostaną hotele, ograniczona zostanie działalność galerii handlowych, zamknięte będą m.in. kina i baseny. Uczniowie z klas I-III przejdą na naukę hybrydową, czyli klasy będą się zmieniać: część uczniów będzie uczyć się zdalnie, a część w szkole. Na razie te obostrzenia będą obowiązywać od 13 do 20 marca.

Wcześniej podobne ograniczenia wprowadzono w województwie warmińsko-mazurskim. W obu tych regionach jest najwięcej zakażeń koronawirusem.

Obostrzenia obowiązujące w Warmińsko-Mazurskiem [LISTA]

- Zamknięte hotele i miejsca noclegowe.

- Zamknięte kina, teatry, filharmonie, opery.

- Zamknięte boiska znajdujące się na zewnątrz.

- Zamknięte stoki narciarskie.

- Zamknięte baseny, aquaparki.

- Zamknięte korty tenisowe.

- Nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych.

- Nauka zdalna w klasach 4-8 szkół podstawowych, szkołach średnich, w technikach i szkołach wyższych (z wyjątkami).

- Zamknięte siłownie, kluby fitness.

- Zamknięte restauracje i bary, posiłki wydawane tylko na wynos.

- Zakaz organizacji wesel i konsolacji.

Co z resztą kraju? [LISTA OBOSTRZEŃ]

W innych regionach Polski kina, teatry, muzea, baseny dalej mogą przyjmować klientów. Czynne pozostaną stoki narciarskie, otwarte będą np. korty tenisowe. Uczniowie z klas 1-3 będą uczyć się stacjonarnie. 

W dalszym ciągu zamknięte pozostają siłownie i kluby fitness, a restauracje mogą działać wyłącznie na wynos.

Obostrzenia dla całego kraju:

  • Obowiązkowa kwarantanna dla osób wjeżdżających do Polski z Czech i Słowacji [CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ]
  • Obowiązek zakrywania ust maseczkami. Zakaz stosowania szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic. [CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ]

Opracowanie: