"Jeżeli będziemy mieli do czynienia z przyśpieszeniem dynamiki zakażeń, będą decyzje o obostrzeniach w całym kraju" - zapowiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. To odpowiedź na niepokojące wzrosty zakażeń koronawirusem w Polsce notowane w ciągu ostatnich tygodni. Podczas spotkania z mediami poruszono także kwestię szczepień przeciw Covid-19. Michał Dworczyk, odpowiadający z ramienia rządu za szczepienia, przekazał m.in., że 18 marca rozpoczną się zapisy na szczepienia seniorów w wieku 68 i 67 lat.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 10 896 osób, a 28 chorych zmarło. Tydzień temu (8 marca) resort informował o 6 170 nowych przypadkach i 32 zgonach, a dwa tygodnie temu (1 marca) o 4 786 zakażeniach i 24 zgonach.


Ostatnie dane są bardzo niepokojące

Aktualną sytuację epidemiczną skomentował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Według polityka ostatnie dane są bardzo niepokojące. 

Najtrudniejsza sytuacja dotycząca liczby zakażeń jest w woj. objętych dodatkowymi obostrzeniami (woj. warmińsko-mazurskie, pomorskie i lubuskie - przyp. red.). Województwa, w których sytuacja jest równie trudna to: kujawsko-pomorskie, ale też dolnośląskie, śląskie i podkarpackie - oświadczył szef resortu zdrowia. 

Polityk zapowiedział ponadto, że "konsekwencją dużych przyspieszeń zachorowań będą nowe decyzje dotyczące koronawirusowych obostrzeń w skali całego kraju". 

Dynamika rozwoju zachorowań będzie decydowała, czy będą to może jedynie rozwiązania regionalne - dodał Adam Niedzielski. 

Będzie więcej łóżek covidowych

Minister zdrowia zapowiedział również, że tym tygodniu liczba dostępnych dla pacjentów łóżek covidowych zwiększy się o 4 tysiące. 

Łącznie będzie ich 35 tysięcy; docelowo wzrost do 40 tysięcy - przekazał polityk. 

Zmiany w kalendarzu szczepień

Podczas konferencji prasowej poruszono również kwestię szczepień przeciw Covid-19. Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. szczepień, poinformował, że 18 marca rozpoczną się zapisy na szczepienia seniorów w wieku 68 i 67 lat. 22 marca natomiast ruszą zapisy dla osób w wieku 66 i 65 lat. 

25 marca wznowimy zapisy dla seniorów powyżej 70. roku życia - przekazał Dworczyk. Polityk poinformował również, że w poniedziałek rozpoczęły się szczepienia osób z grupy "1B", czyli osób przewlekle chorych.

Chciałbym poinformować, że dlatego czekamy do ostatniego tygodnia marca na przedstawienie kalendarzy, do których będą mogli wpisywać się seniorzy powyżej 70. roku życia, że te osoby, zgodnie z przyjętymi w Polsce rozwiązaniami, są szczepione szczepionkami mRNA, czyli szczepionkami firmy Pfizer i Moderna - podkreślił Dworczk. Jak mówił, trwają obecnie zapisy seniorów w wieku 69 lat. 

W tej chwili około 50 procent osób w wieku 69 lat jest już zapisanych albo też jest pewna grupa już zaszczepionych - zaznaczył.

Jak zaznaczył, dopiero, gdy będą pewne informacje od producentów dotyczące harmonogramu dostaw w drugim kwartale, dopiero wówczas informacje mogą zostać przekazane punktom szczepień. W konsekwencji te punkty szczepień mogą wystawić kalendarze, a my dopiero możemy uruchomić rejestrację - dodał.