W ciągu ostatniej doby w Polsce odnotowano 7795 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 386 pacjentów. O północy ruszyły zapisy na szczepienie przeciw Covid-19 osób z rocznika 1941 i z roczników niższych. Zarejestrowało się ponad 127 tysięcy seniorów. Chęć zaszczepienia się zadeklarowało natomiast ponad 470 tysięcy Polaków. Tymczasem koncern Pfizer zapowiedział ograniczenie dostawy szczepionek dla Europy. Liczba zakażeń koronawirusem w Europie przekroczyła 30 milionów. Do piątku rano na naszym kontynencie stwierdzono 646 022 zgony. Najnowsze informacje na temat walki z koronawirusem w Polsce i na świecie zbieraliśmy w naszym raporcie dnia.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Relacja została zakończona. 

23:50 Włochy

Mniej restauracji i barów we Włoszech niż zapowiadano było otwartych w piątek wieczór wbrew obowiązującemu zakazowi. Restauratorzy wzięli udział w inicjatywie "Ja otwieram" w proteście przeciw restrykcjom, które w większości regionów zaostrzą się w niedzielę.

Do niektórych lokali otwartych w porze kolacji, czyli niezgodnie z przepisem nakazującym zakończenie obsługi przy stolikach o godz. 18:00, weszli policjanci i karabinierzy. Wymierzali właścicielom grzywny w wysokości 400 euro oraz dodatkową karę w formie natychmiastowego zamknięcia lokalu.

23:02 Szczepionka

25 stycznia koncerny Pfizer i BioNTech mają powrócić do pierwotnego harmonogramu dostaw szczepionek przeciwko Covid-19 do Unii Europejskiej, a 15 lutego rozpoczną się zwiększone dostawy preparatu. Taka informacja przekazana została w oficjalnym komunikacie na stronach BioNTechu. Wcześniej Pfizer zapowiedział, że konsorcjum zmniejszy tymczasowo dostawy szczepionek do Europy.

22:19 Raport dnia

Ponad 200 tys. zarejestrowanych osób - to bilans pierwszego dnia zapisów na szczepienia przeciwko Covid-19 dla rocznika 1941 i z roczników niższych. Ministerstwo Zdrowia poinformowało również, że do tej pory już zaszczepionych zostało łącznie 410 tys. osób.

22:17 Hiszpania

Rząd Hiszpanii ogłosił, że podczas ostatnich 24 godzin padł rekord dobowych infekcji koronawirusem - ponad 40 tys. Jednocześnie centrolewicowy gabinet odmówił wnioskującym o zaostrzenie restrykcji regionom prawa do ogłoszenia lockdownu.

Podczas wieczornej konferencji prasowej w Madrycie minister zdrowia Salvador Illa powiedział, że od czwartku doszło do nienotowanego wcześniej nasilenia się epidemii SARS-CoV-2. Dodał, że tendencja jest zgodna z przewidywaniami kierowanego przez niego resortu.

21:59 WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała wszystkie kraje świata do rozpoczęcia szczepień przeciwko Covid-19 w ciągu 100 dni. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślił, że na razie kampanie szczepień rozpoczęły się tylko w 46 państwach.

"Świat nie potrafi przerywać łańcuchów przenoszenia koronawirusa na poziomie społeczności i gospodarstw domowych" - powiedział Tedros podczas konferencji prasowej online z Genewy. "Musimy zlikwidować lukę między zamysłem a realizacją na poziomie krajowym i indywidualnym. Obecna sytuacja wywiera ogromną presję na szpitale i pracowników służby zdrowia" - dodał.

21:33 Poznań

Wystarczyło pół dnia, by POSUM - jedna z największych przychodni w mieście - wyczerpała kalendarz terminów rejestracji na szczepienia przeciwko Covid-19 do końca marca - poinformował poznański magistrat.

21:00 Szczepienia w Polsce

"W najbliższy poniedziałek otrzymamy o 40 proc. mniej szczepionek od firmy Pfizer, zmniejszone ilości będą dostarczane przez 3-4 tygodnie, potem będą zwiększone dostawy" - takie informacje od firmy Pfizer przekazał w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

20:37 Szczepienia przeciw Covid-19 - nowe informacje

W najbliższy poniedziałek otrzymamy o 40 proc. mniej szczepionek od firmy Pfizer, zmniejszone ilości będą dostarczane przez 3-4 tygodnie, potem będą zwiększone dostawy - o takich informacjach od firmy Pfizer mówił w TVN24 szef KPRM Michał Dworczyk.

20:33 Szwecja

74-letni król Szwecji Karol XVI Gustaw oraz 77-letnia królowa Sylwia przyjęli szczepionkę przeciw Covid-19 - podał w piątek szwedzki dwór królewski. Na zarzut, że stało się to poza kolejnością, rzeczniczka króla odpowiedziała, że chodzi o "dawanie przykładu".

Od początku tygodnia w Szwecji preparatem Pfizer/BioNTech zaszczepiono ok. 80 tys. osób.

19:59 Dwa mln zgonów na Covid-19

Liczba zgonów z powodu Covid-19 na świecie przekroczyła w piątek 2 mln - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Baltimore. Najwięcej przypadków śmiertelnych stwierdzono w USA. Drugie miejsce na tej tragicznej liście zajmuje Brazylia, a trzecie - Indie. W Europie najwięcej przypadków śmiertelnych stwierdzono w Wielkiej Brytanii.

19:48 Ukraina

Szczepienia przeciw Covid-19 rozpoczną się na Ukrainie w lutym. Premier tego kraju zapowiedział, że obowiązujący obecnie lockdown nie będzie przedłużany po 24 stycznia, a ograniczenia mają być złagodzone.

Szef rządu w Kijowie zapowiedział też, że władze nie planują kasować obowiązku noszenia maseczek i zachowywania społecznego dystansu do końca 2021 roku.

18:35 Portugalia

W Portugalii potwierdzono nienotowaną wcześniej dobową liczbę 159 zgonów. W sumie po infekcji koronawirusem zmarło już w kraju 8543 pacjentów.

W dalszym ciągu utrzymuje się również rekordowy poziom zakażeń. Pomiędzy czwartkiem a piątkiem potwierdzono prawie 10,7 tys. infekcji, a łączna liczba przypadków zachorowania na Covid-19 wynosi już 528,4 tys.

18:33 Włochy

We Włoszech ostatniej doby na Covid-19 zmarło 477 osób, potwierdzono 16 146 nowych zakażeń koronawirusem. Dotychczas ponad milion osób zaszczepiono przeciwko Covid-19. 

18:17 Chińska szczepionka przeciw Covid-19

Szczepionka przeciw Covid-19 chińskiej grupy biotechnologicznej CNBG, spółki zależnej Sinopharmu, jest bezpieczna dla dzieci i nastolatków, i chroni przed mutacjami koronawirusa - oświadczył szef CNBG Yang Xiaoming, cytowany w piątek przez agencję Xinhua.

Mieszkańcom Chin podano już ponad 10 mln dawek szczepionki CNBG.

17:53 Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1280 zgonów z powodu Covid-19, co jest trzecim najwyższym bilansem od początku epidemii w tym kraju, i wykryto 55 761 nowych zakażeń koronawirusem.

W całym kraju liczba wykrytych od początku epidemii infekcji SARS-CoV-2 wynosi obecnie 3 316 019, co jest piątym najwyższym bilansem na świecie - więcej jest tylko w USA, Indiach, Brazylii i Rosji.

Do czwartku włącznie pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało w Wielkiej Brytanii 3 234 946 osób, zaś drugą - 443 234.

17:30 Włochy

Milion Włochów zostało już zaszczepionych przeciwko Covid-19. Premier Giuseppe Conte podkreślił, że kraj jest na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby podanych szczepionek.

17:28 Szczepienia przeciw Covid-19 w grupie zero

Szczepienie pacjentów drugą dawką rozpocznie się w najbliższą niedzielę. To wtedy mija 21 dni od pierwszego szczepienia osób z tzw. grupy zero. Wszystkie osoby zaszczepione pierwszą dawką od razu w punktach szczepień umawiane były na drugi termin.

16:34 Opóźnienie w Pfizerze

Dostawy szczepionek Pfizer/BioNTech będą opóźnione przez trzy-cztery tygodnie. Taką informację przekazało niemieckie ministerstwo zdrowia. Opóźnienie ma związek z pracami remontowymi w fabryce w Puurs w Belgii.

16:09 Hiszpania

Z powodu trudności związanych z atakiem zimy oraz nasilenia się epidemii Covid-19 w Madrycie panuje chaos komunikacyjny. Po południu madryckie władze medyczne zarządziły kordon sanitarny w prawie 50 strefach aglomeracji z powodu szybko przybywającej liczby zakażonych koronawirusem.

Rząd wspólnoty autonomicznej Madrytu poinformował, że nowe restrykcje są efektem szybko rosnącej dynamiki zakażeń SARS-CoV-2, a na 100 tys. obywateli przypada tam już 636 infekcji.

16:04 Włochy

"Restauratorzy umierają z głodu" - te słowa znanego szefa kuchni, właściciela restauracji Gianfranco Vissaniego powtarzane są w dniu ogólnokrajowej inicjatywy "Ja otwieram" we Włoszech, w ramach której otwarto 50 tys. lokali wbrew rządowym przepisom.

Bary i restauracje, które przyłączyły się w piątek do ogłoszonej w mediach społecznościowych inicjatywy, naruszają przepisy ograniczające ich działalność.

15:31 Szczepienia przeciw Covid-19

Michał Dworczyk z kancelarii premiera potwierdza: Otrzymaliśmy informacje, że firma Pfizer w najbliższych tygodniach w sposób znaczący zmniejszy dostawy szczepionki do Polski i innych krajów europejskich. Rząd nie ma jeszcze precyzyjnej informacji od Pfizera, o ile zmniejszy w najbliższych tygodniach dostawy.

14:54 Paszporty dla zaszczepionych?

W Komisji Europejskiej toczy się dyskusja na temat wprowadzenia tzw. paszportów szczepień, które ułatwiałyby podróże i dostęp do pewnych usług. Za wprowadzeniem takiego dokumentu jest szefowa KE Ursula van der Leyen.

Gorącą dyskusję na ten temat na posiedzeniu Rady Europejskiej zapowiada natomiast brytyjski dziennik "The Guardian". Gazeta wskazuje, że największym zwolennikiem Covid-paszportów jest premier Grecji Kiriakos Mitsotakis. Inne kraje są bardziej powściągliwe i wolałyby uniknąć dzielenia obywateli ze względu na zaszczepienie.

14:27 Włochy

We Włoszech utrzymano zakaz podróży między regionami. Nie ma już obowiązku kwarantanny dla przyjezdnych z krajów UE, wystarczy negatywny wynik błyskawicznego testu wykonanego na 48 godzin przed przyjazdem.

14:05 1688 nauczycieli z koronawirusem. „Grozi nam trzecia fala”

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 1688 nauczycieli i pracowników szkół badanych w ramach przygotowań do otwarcia od poniedziałku 18 stycznia pierwszych trzech klas szkoły podstawowej - ustalił reporter RMF FM Grzegorz Kwolek.

"Wyniki badań nauczycieli są niepokojące, po powrocie najmłodszych dzieci do szkół grozi nam trzecia fala pandemii" - ostrzega w rozmowie z RMF FM doktor Paweł Grzesiowski, pediatra i immunolog.

13:46 Szczepienia przeciw Covid-19

410,480 tys. szczepień wykonano dotąd w Polsce. To dane na godzinę 11:45. Zutylizowano 1084 szczepionek. Niepożądane odczyny wystąpiły u 91 zaszczepionych.

 

13:21 Portugalia

W Portugalii od północy obowiązują przepisy o nowym, trwającym co najmniej miesiąc lockdownie. Od rana obywatele Portugalii mogą opuszczać swoje domy tylko w uzasadnionych przypadkach, takich jak wyjście do pracy, szkoły, lekarza oraz zrobienie zakupów. Brak maski w miejscu publicznym jest karane mandatem w wysokości co najmniej 240 euro.

13:12 Ponure statystyki

Liczba zakażeń koronawirusem w Europie przekroczyła 30 milionów. Do piątku rano na naszym kontynencie stwierdzono 646 022 zgony. Stary Kontynent wyprzedza w tej tragicznej statystyce Amerykę Łacińską i Karaiby (542 243 zgony) oraz Stany Zjednoczone i Kanadę (406 049 zgonów).

Ogółem w 191 krajach świata od początku pandemii zdiagnozowano ponad 93,2 mln zakażeń SARS-CoV-2 i prawie 2 mln zgonów - wynika z zestawienia amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. 

12:57 Pfizer ograniczył dostawy szczepionek dla Europy

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego poinformował, że koncern Pfizer zdecydował się tymczasowo ograniczyć dostawy szczepionek przeciw Covid-19 dla całej Europy. Powodem są starania firmy, by zwiększyć produkcję preparatu.

12:53 Ile osób zgłosiło chęć zaszczepienia się przeciwko Covid-19?

Polacy przesłali 474 tys. zgłoszeń chęci zaszczepienia się przeciw Covid-19, prawie 377 tys. zgłoszeń zostało już potwierdzonych przez osoby zainteresowane - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.


12:40 Dworczyk o utylizacji szczepionek: Jeden z najniższych współczynników w Europie

Według mojej wiedzy, przekazanej przez prezesa Agencji Rezerw Materiałowych, mamy jeden z niższych współczynników w Europie utylizowanych dawek szczepionek przeciw Covid-19 - zapewnił pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk pytany na pkonferencji prasowej o zutylizowane dawki szczepionek powiedział, że według jego wiedzy, którą przekazał prezes Agencji Rezerw Materiałowych, "mamy jeden z niższych współczynników w Europie utylizowanych dawek".

Oczywiście cały czas zdarzają się tego rodzaju sytuacje, że jakieś dawki, czy cała ampułka ulegają zniszczeniu, ale proszę państwa przy tej skali, tak jak już powiedziałem mamy ponad 410 tys. osób zaszczepionych, przy tej skali, to wynika ze statystyki - podkreślił szef KPRM.

12:02 Ilu seniorów zarejestrowało się na szczepienie?

Do tej pory na szczepienie przeciwko Covid-19zarejestrowało się 127 tys. 796 seniorów powyżej 80. roku życia. 

11:57 Nowe dane o liczbie zaszczepionych w Polsce

Do końca piątku będziemy mieli zaszczepionych 450 tys. Polaków; do godzin porannych w piątek zaszczepionych przeciw Covid-19 zostało ponad 410 tys. pacjentów - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

10:48 Niemal 400 nowych zgonów w Polsce

W ciągu ostatniej doby w Polsce odnotowano 7795 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 386 pacjentów. 

10:06 Nowe informacje o wolnych respiratorach i łózkach covidowych

Jak wygląda w Polsce dostępność łóżek i respiratorów dla pacjentów z Covid-19? Według najnowszych informacji, zajętych jest 16 083 z 31 521 łóżek i 1 628 z 2 949 respiratorów. 

Obecnie na kwarantannie przebywa 182 899 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 5 917 osób. 

09:50 Sondaż ws. szczepień poza kolejnością

47 proc. respondentów uważa,  że władze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w którym doszło do szczepień poza kolejnością, powinny podać się do dymisji; 29 proc. jest przeciwnego zdania; 24 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć" - wynika z sondażu Social Changes dla wPolityce.pl.

08:10 WOŚP chce pomóc w procesie szczepień

Zwróciliśmy się tydzień temu do ministra zdrowia z zapytaniem, że jako fundacja jesteśmy w stanie pomóc w procesie szczepień. Można wykorzystać ludzi fundacji, być może weekendowe szczepienia, wolontariat. Nie mamy do tej pory odpowiedzi - powiedział w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wysłaliśmy list drogą mailową z zapytaniem, że możemy również uruchomić nasze finanse - dodał. 

08:06 Kolejne europejskie kraje przedłużają obostrzenia

Kolejne państwa Europy przedłużają ograniczenia lub wprowadzają nowe, by powstrzymać pandemię koronawirusa. We Francji godzina policyjna będzie obowiązywała od g. 18. Obostrzenia przedłużono m.in. we Włoszech, Holandii i Szwajcarii. Kanclerz Niemiec Angela Merkel według mediów powiedziała, że kwarantanna w jej kraju może zakończyć się dopiero w kwietniu.

07:03 Włosi buntują się przeciwko restrykcjom

"Ja otwieram" - to hasło akcji 50 tysięcy właścicieli barów i restauracji we Włoszech, którzy od piątku w ramach protestu przeciwko rządowym restrykcjom będą obsługiwać klientów przez cały dzień, także poza dozwolonymi godzinami. Mówią, że walczą o przetrwanie.

06:48 Niemal 4 tys. nowych zgonów w USA

3925 Amerykanów zmarło w ciągu ostatniej doby na Covid-19 - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł w Stanach Zjednoczonych do 388 529.

W ciągu pierwszych dwóch tygodni stycznia na Covid-19 zmarło ponad 38 tysięcy Amerykanów. Oznacza to, że blisko jedna dziesiąta tragicznego bilansu epidemii przypada na rok 2021.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) ostrzega, że nadchodzące trzy tygodnie mogą być jeszcze gorsze - według szacunków na Covid-19 umrze ponad 90 tysięcy obywateli USA.

06:21 Nowe dane z Niemiec

Od początku pandemii w Niemczech zarejestrowano ponad 2 miliony przypadków zakażenia koronawirusem. Jak podał berliński Instytut im. Roberta Kocha, w ciągu ostatniej doby odnotowano 22 368 nowych infekcji i 1113 kolejnych zgonów.

Oznacza to, że łączna liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła w Niemczech do 2 000 958, a zmarłych - do 44 994.

06:15 Już ponad 400 tys. zaszczepionych osób w Polsce

Przeciwko Covid-19 zaszczepiono już w Polsce ponad 400 tys. osób. Szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował, że w Polsce zaszczepiono ponad 400 tys. osób. Zaznaczył, że w przyszłym tygodniu zaszczepionych zostanie ponad 330 tys.

Zapowiedział jednocześnie, że od przyszłego tygodnia będzie powoli zmniejszana liczba szczepionek odkładanych w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych. Obecnie z przeznaczeniem na drugą dawkę trafia tam połowa dostarczanych do Polski dawek.

05:05 Ruszyły zapisy seniorów na szczepienia

O północy z czwartku na piątek w Polsce ruszyły zapisy na szczepienie przeciw Covid-19 osób z rocznika 1941 i z roczników niższych. "Od rozpoczęcia procesu zgłoszeń i rejestracji notujemy olbrzymi ruch we wszystkich kanałach dostępowych. Wraz z Partnerami systemu dokładamy starań, aby umożliwić obsługę wszystkich zainteresowanych szczepieniami przeciwko COVID-19" - poinformowało na Twitterze Centrum e-Zdrowia.

Seniorzy mogą zarejestrować się na szczepienie na trzy sposoby: telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień.
Aby zarejestrować się telefonicznie, należy skontaktować się z całodobową i bezpłatną infolinią dostępną pod numerem 989. Seniorzy mogą sami skontaktować się z infolinią lub może ich zapisać ktoś bliski z rodziny.

Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego, na który później zostanie wysłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. Podczas rejestracji będzie można wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia (nie trzeba szczepić się w miejscowości, gdzie jesteśmy zameldowani - można wybrać dowolny punkt).

Seniorzy mogą również zarejestrować się online przez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl. W takim przypadku system automatycznie zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień blisko adresu pacjenta. Jednak również w tym przypadku senior będzie mógł wybrać inną datę i lokalizację szczepienia, wystarczy, że skorzysta z dostępnej wyszukiwarki i wskaże dogodną dla siebie datę i lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji senior otrzyma powiadomienie SMS. Kolejne przypomnienie o szczepieniu będzie wysłane dzień przed planowanym terminem.
Aby skorzystać z rejestracji online, trzeba mieć Profil Zaufany. Osoby, które dotychczas go nie założyły, powinny skontaktować się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystać ze wsparcia swojej przychodni.

Seniorzy mogą również zarejestrować się na szczepienie, kontaktując się z wybranym punktem szczepień. Takich miejsc od 15 stycznia będzie niemal 6 tys. 

Od piątku również każda inna osoba, bez względu na wiek, ma możliwość zgłoszenia się do szczepienia. Po wypełnieniu specjalnego formularza, osoby te dostaną e-mail z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie, gdy ruszy rejestracja dla grupy wiekowej lub zawodowej odpowiedniej dla tej osoby. Dopiero wówczas taki pacjent będzie mógł zarejestrować się na konkretny termin.

05:02 Nowe dane z Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1248 zgonów z powodu Covid-19 i wykryto 48 682 nowe zakażenia koronawirusem. 

Z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii zmarło już 86 015 osób, z czego 75 199 w Anglii, 5166 w Szkocji, 4117 w Walii i 1533 w Irlandii Północnej. Pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie - więcej ofiar śmiertelnych odnotowano tylko w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Indiach i Meksyku.

W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii wykonano 628,5 tys. testów na obecność koronawirusa, a od początku epidemii - już 59,5 mln. Obecne możliwości brytyjskich laboratoriów to 817,5 tys. testów na dobę.