Prywatne lecznictwo musi włączyć się w walkę z koronawirusem - ogłosił w czasie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, informując równocześnie o deklaracji współpracy ze strony sektora prywatnego. Jak zapowiedział: do środy wypracowana zostanie lista prywatnych szpitali, które utworzą tzw. łóżka covidowe. Szef resortu zdrowia ogłosił również, że część szpitali powiatowych skierowana zostanie wyłącznie do walki z Covid-19.

Adam Niedzielski: Prywatne lecznictwo musi się włączyć w walkę z koronawirusem

Adam Niedzielski poinformował w czasie konferencji o rozmowach z przedstawicielem firmy Lux Med i odpowiadającym za obszar medyczny wiceprezesem Pracodawców RP.

"Doszliśmy do takiego porozumienia czy do takiej konkluzji, że również prywatne lecznictwo musi się włączyć w walkę z covidem" - oświadczył minister.

Zaznaczył, że jest "absolutnie deklaracja współpracy i włączenia się w ten proces walki z koronawirusem".

"Do środy mamy wspólnie wypracować listę szpitali prywatnych, które również będą obciążone obowiązkiem utworzenia tzw. łóżek covidowych" - zapowiedział Niedzielski.

Jak podkreślił, taka operacja powinna spowodować kolejne zauważalne, czyli "liczone w tysiącu bądź więcej powiększenie bazy łóżkowej dostępnej na leczenie Covid-19".

Część szpitali powiatowych - dla chorych na Covid-19, pozostałe - dla innych pacjentów

Szef resortu zdrowia poinformował także, że w ministerstwie dokonano "przeglądu" szpitali powiatowych zarówno pod kątem możliwości wykorzystania ich infrastruktury do walki z koronawirusem, jak i zoptymalizowania dostępu dla pacjentów, którzy zmagają się z innymi przypadłościami niż Covid-19.

"Staraliśmy się budować taką regułę, którą obrazowo można wytłumaczyć w ten sposób: jeżeli są w regionie koło siebie, blisko dwa szpitale powiatowe, to jeden z nich będzie przejmował ruch pacjentów niecovidowych z obu powiatów, natomiast drugi będzie zajmował się pacjentami covidowymi z tych dwóch powiatów" - wyjaśnił minister.

"Można powiedzieć, że mamy do czynienia z pewnego rodzaju profilowaniem szpitali regionalnych, powiatowych na te, które mają wypełniać tylko i wyłącznie funkcje covidowe" - dodał.

Jak podkreślił: w wyniku takiego przekształcenia zyskamy kolejne 10 tysięcy łóżek dla chorych z koronawirusem.

Niedzielski: Chcemy przekształcić oddziały internistyczne na potrzeby walki z Covid-19

Adam Niedzielski poinformował również, że w weekend dokonano w resorcie również przeglądu szpitali wojewódzkich.

"Tutaj oczywiście nie ma mowy na razie o przekształceniu w całości tych szpitali, bo cały czas chcemy utrzymywać dostępność leczenia w innych trybach niż covidowy (...)" - zastrzegł.

"Chcemy zaproponować takie rozwiązanie, które polega na przekształceniu oddziałów internistycznych w tych szpitalach - bądź to w całości, bądź w znaczącym procencie - na potrzeby covidowe" - wyjaśnił minister.

Zaznaczył, że "w wyniku tej operacji będziemy mieć do dyspozycji (dodatkowo - przyp. RMF) około 3 tysięcy łóżek, wraz z personelem".