Premier Mateusz Morawiecki zostaje objęty kwarantanną: w piątek szef rządu miał kontakt z osobą zarażoną koronawirusem. "Od dziś przechodzę na tryb pracy zdalnej" - przekazał. Rzecznik rządu podkreślił natomiast w oświadczeniu, że "u premiera nie stwierdzono dotychczas zachorowania na Covid-19" oraz że "nie ma objawów choroby". Poinformował również, że premier jest na kwarantannie w związku z zarażeniem się funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa.

"Dowiedziałem się, że w ubiegły piątek miałem kontakt z osobą, która uzyskała pozytywny wynik tekstu na Covid-19" - poinformował Mateusz Morawiecki w krótkim nagraniu wideo opublikowanym na Facebooku, dodając, że w tej sytuacji, zgodnie z procedurami, udaje się na kwarantannę.

"Jestem w stałym kontakcie ze swoimi współpracownikami, rząd pracuje normalnie" - zapewnił.

W towarzyszącym filmowi wpisie dodał: "Od dziś przechodzę na tryb pracy zdalnej".

"Uważajmy na siebie i na swoich bliskich, stosujmy się do zasad, czyli: dezynfekcja, dystans i maseczki" - zaapelował również Morawiecki.

Według informacji reportera RMF FM Krzysztofa Berendy, pozytywny wynik testu na koronawirusa uzyskał dzisiaj jeden ze współpracowników premiera.

Od rana więc Mateusz Morawiecki przebywa na kwarantannie w jednym ze służbowych mieszkań - by nie narażać rodziny. Stamtąd kieruje rządem, stamtąd również prowadził dzisiaj telekonferencję z prezydentami miast.

Rzecznik rządu: U premiera nie stwierdzono Covid-19, nie ma objawów

W oficjalnym komunikacie rzecznik prasowy rządu Piotr Müller podkreślił, że "u premiera nie stwierdzono dotychczas zachorowania na Covid-19", "nie ma też objawów choroby".

"Zostały wdrożone procedury przygotowane na taką sytuację. Podczas kwarantanny Mateusz Morawiecki wykonuje swoje obowiązki. Premier spędza kwarantannę w sposób umożliwiający podejmowanie decyzji oraz kontakt z przedstawicielami instytucji państwowych" - napisał dalej Müller.

"Dzięki zapewnieniu odpowiednich możliwości technicznych premier będzie prowadził posiedzenia Rady Ministrów, Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz innych gremiów" - podkreślił.

Rzecznik rządu dodał, również, że "o dalszej procedurze związanej z kwarantanną Prezesa Rady Ministrów - wykonywanych testach i czasie kwarantanny - będzie decydował lekarz oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna".

Po południu Müller poinformował, że premier jest na kwarantannie w związku z zarażeniem się funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa.

Służba Ochrony Państwa poinformowała natomiast na Twitterze, że jeden z jej pracowników z grupy ochronnej szefa rządu we wtorek rano otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa.