Polska Liga Siatkówki zdecydowała, że zakończy sezon w rozgrywkach mężczyzn i kobiet. Nie przyznano tytułu mistrza w rozgrywkach męskich, a u kobiet czempionem został Chemik Police.

 To były dla nas bardzo trudne decyzje - mówi Paweł Zagumny, prezes zarządu Polskiej Ligi Siatkówki S.A.  Trudne, lecz konieczne do podjęcia w trosce o bezpieczeństwo graczy, pracowników klubów i całego naszego środowiska. Mam nadzieję, że spotkają się ze zrozumieniem. W tym momencie dziękuję naszym wszystkim sponsorom oraz partnerom za okazywane nam zrozumienie i wsparcie, graczom i klubom za bardzo emocjonujący sezon. Liczę, że wkrótce wszyscy w zdrowiu spotkamy się w naszych halach, w walce o medale i przy wsparciu najlepszych kibiców świata - dodaje.

W męskiej  PlusLidze zakończono sezon 2019/2020 na tym etapie, jaki rozegrany został do 12 marca 2020 roku, a więc bez pełnej fazy zasadniczej sezonu 2019/2020. W związku z tym zarząd zdecydował, że nie zostanie przyznany tytuł mistrza Polski, a ustalona zostanie kolejność drużyn w tabeli według liczby zdobytych punktów meczowych, bez ukończenia fazy zasadniczej rozgrywek.

W związku z tym trzy czołowe drużyny w klasyfikacji otrzymają prawo rywalizowania w Lidze Mistrzów w kolejnym sezonie. Jest to: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, VERVA Warszawa i PGE Skra Bełchatów.  Dodatkowo ustalono, że ostatnia w tabeli rozgrywek drużyna PlusLigi BKS Visła Bydgoszcz spada do 1 ligi.

Z niej szanse na awans będą miały dwa najlepsze zespoły, , czyli Stal Nysa i BBTS Bielsko-Biała. Oba kluby zostaną poddane szczegółowemu audytowi przez zewnętrzny podmiot. Jeżeli żaden z nich nie spełni warunków, to wtedy w lidze pozostanie Visła Bydgoszcz.

Liga kobiet z mistrzem

W Lidze Siatkówki Kobiet zakończono sezon 2019/2020 po pełnej fazie zasadniczej bez rogrywania fazy play-off. W związku z tym przyznano tytuł mistrza Polski, którym została drużyna Grupa Azoty Chemik Police. Prawo startu w Lidze Mistzów w przyszłym sezonie będzie miało też Developres SkyRes Rzeszów.

Jeśli chodzi o spadki i awanse, to zastosowano takie samo rozwiązanie, jak w męskich rozgrywkach. LSK Wisła Warszawa spada z ligi, ale może do niej wrócić, jeżeli Joker MEKRO ENERGOREMONT Świecie i UNI Opole nie spełnią odpowiednich wymogów.

SPRAWDŹ: Piłkarze Bayernu Monachium zgodzili się na mniejsze zarobki