Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od najbliższej niedzieli zniesione zostaną limity wiernych w kościołach. Jak zaznaczył, trzeba będzie jednak pamiętać o noszeniu maseczek i bezpiecznym odstępie.

Jeżeli chodzi o kult religijny - już od tej niedzieli nie będą obowiązywały limity wiernych w kościołach, ale również taka sama zasada i dystans dwumetrowy od innego wiernego - powiedział Morawiecki. Obowiązkowe będzie także noszenie maseczek.

Przypomnijmy, że do tej pory w świątyniach mogła przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych powierzchni budynku. Wcześniej to ograniczenie wynosiło jedną osobę na 15 metrów kwadratowych.

W momencie wprowadzenia najostrzejszych restrykcji w celebracjach mogło uczestniczyć tylko 5 osób.

Koniec ograniczeń w handlu

Od soboty zdejmujemy również ograniczenia w handlu - to ważny dzień dla wszystkich handlowców. W sklepach nie będą obowiązywały już limity osób w zależności od powierzchni w sklepu - zapowiedział premier.

Poinformował także, że podobne ograniczenia przestają od soboty obowiązywać w gastronomii, ale zaznaczył, że nadal będzie obowiązek noszenia maseczek ochronnych w mniejszych sklepach i gastronomii przy doprowadzeniu do stołu lub wyjściu do toalety.