Na portalach internetowych pojawia się coraz więcej ogłoszeń, w których oferowane są negatywne wyniki testu na Covid-19 w dwadzieścia cztery godziny - informuje w piątek "Gazeta Wyborcza".

Część krajów wprowadziła dla przyjezdnych obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego maksymalnie 72 h przed wyjazdem. "GW" zaznacza, że wykonanie takiego testu komercyjnie kosztuje w granicach od 390 zł. do 550 zł.

"Dlatego w internecie kwitnie handel lewymi testami" - zaznacza gazeta. Podaje przykład lokalnego portalu informacyjnego, który ma zakładkę z ogłoszeniami.

Znaleźć tam można ogłoszenia takie jak: "negatywny wynik na COVID-19 w 24 h bez wychodzenia z domu", a w innych ogłoszeniach oferowane są zaświadczenia w dowolnie wybranym języku, wysyłane na adres e-mailowy, kurierem lub do paczkomatu. Koszt "usługi" w przypadku jednego z takich ogłoszeń - jak dowiedział się reporter "GW" - to 150 zł od osoby.

Jak zapewnić miał redaktor naczelny portalu - ogłoszenia zostały usunięte, a dane autora zostały zabezpieczone na rzecz ewentualnego postępowania. Zarówno wykonanie fałszywego testu jak i posługiwanie się nim jest przestępstwem.