To że koronawirus Sars-CoV-2 jest wrażliwy na promieniowanie ultrafioletowe dowiedli już naukowcy z USA, czy Włoch. Ale to Polscy naukowcy pierwsi przeprowadzili badania w szpitalach - w Bochni i w Krakowie. Wykorzystali do tego specjalne urządzenie filtrujące powietrze z wykorzystaniem ultrafioletu typu C. Przeprowadzili oni pierwsze na świecie badanie z wykorzystaniem tej technologii na szpitalnych oddziałach covidowych

W pomieszczeniach  szpitalnych pobierano próbki powietrza zarówno przed, jak i po eksperymencie. Te próbki badano później za pomocą testów genetycznych, pod kątem obecności w nich koronawirusa.  

Na badanych powierzchniach  patogenów nie znaleziono, mówi Mirosław Obarski  z firmy, która  produkuje urządzenie Sterylis. Wyniki badań wskazują, że wirus jest eliminowany przez to urządzenie z powietrza. Urządzenie wywodzi się z technologii medycznych, ale jest absolutnie  uniwersalne - można je stosować w szpitalach, ale także w każdym  pomieszczeniu - w szkołach, w biurach, w sklepach.

Urządzenie redukuje także liczbę grzybów, pleśni i bakterii w powietrzu.