W hiszpańskich szpitalach rozpoczęły się testy dwóch leków przeciwko Covid-19: preparatów Ivermectina oraz Anakinra. Badania kliniczne prowadzone są w kilkunastu placówkach medycznych na terenie aglomeracji Madrytu oraz w regionie Nawarry. Ruszyły niemal równocześnie z testowaniem innego środka – Aplidinu.

Zgodę na sprawdzenie skuteczności działania dwóch nowych preparatów na ludziach Hiszpańska Agencja Leków (AEM) wydała na początku maja.

Jak poinformowały władze uniwersytetu Nawarry, którego naukowcy współpracują z barcelońskim instytutem zdrowia ISGlobal, Ivermectina jest lekiem antypasożytniczym, który wykazuje dużą skuteczność w walce z infekcją SARS-CoV-2.

Wspierany finansowo przez fundację La Caixa zespół naukowców poinformował, że podczas badań laboratoryjnych “potwierdzono, że działanie Ivermectiny sprawia, że wirus znika bardzo szybko".

W drugim tygodniu maja badania kliniczne prowadzone są również w przypadku leku Anakinra, który dotychczas był stosowany w przypadku dolegliwości wywołanych przez stany zapalne. Stosowano go m.in. w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów.

Jak poinformowała wchodząca w skład zespołu badawczego Patricia Fanlo z Hiszpańskiego Towarzystwa Medycyny Internistycznej (SEMI), do połowy maja testowanie Anakinry na ludziach prowadzone jest w 10 szpitalach aglomeracji Madrytu.

Fanlo wyjaśniła, że dotychczas wykazano, iż Anakinra ma wysoką skuteczność w zwalczaniu pojawiających się u chorych na Covid-19 objawów ciężkiego zapalenia płuc, które stanowi główną przyczynę zgonów u osób zainfekowanych koronawirusem.

W maju w kilku szpitalach Madrytu rozpoczęło się także testowanie na pacjentach chorych na Covid-19 leku Aplidin spółki Pharma Mar. Środek ten bazuje na komórkach organizmów morskich bezkręgowców.