Nowy wariant koronawirusa rozprzestrzenia się w Europie i na świecie - wynika z doniesień służb sanitarnych w poszczególnych krajach. O wykryciu pierwszych zakażeń Omikronem poinformowały dziś Austria oraz Czechy.

Ministerstwo zdrowia Austrii poinformowało, że dysponuje już wszystkimi wynikami badań, pozwalającymi "zdecydowanie potwierdzić" nowy wariant koronawirusa u pacjenta z Tyrolu. Pierwsze niepotwierdzone informacje na ten temat pojawiły się w sobotę wieczorem.

Zakażony pochodzi z powiatu Schwaz w Tyrolu i niedawno wrócił z RPA. Po powrocie do kraju uzyskał pozytywny wynik testu na Covid-19 i poddaje się izolacji. Był w pełni zaszczepiony przeciw Covid-19, przechodzi infekcję bezobjawowo - podają media.

"Na podstawie dostępnych danych i informacji Centrum Badawczego Medycyny Molekularnej (CeMM) możemy stwierdzić, że przebadana próbka to Omikron" - potwierdziły władze Tyrolu.

Szczegółowe kontrole na lotnisku

Od soboty wszystkie osoby powracające z krajów Afryki Południowej poddawane są na wiedeńskim lotnisku ścisłej kontroli, obejmującej wywiad (dotyczący miejsca przebywania w Afryce), test PCR, a niezależnie od wyniku testu - także obowiązkową 10-dniową kwarantannę, którą objęci są wszyscy, także w pełni zaszczepieni podróżni.

Nowe przepisy obejmują powracających z RPA, Lesoto, Botswany, Zimbabwe, Mozambiku, Namibii i Eswatini. Władze wzywają ponadto podróżnych, którzy w ciągu ostatnich 14 dni powrócili z tych krajów, o wykonanie testu PCR.

W poniedziałek austriackie ministerstwo zdrowia poinformowało o 8526 nowych przypadkach koronawirusa i 37 zgonach na Covid-19. Obecnie na oddziałach intensywnej terapii w całym kraju przebywa 619 pacjentów z Covid-19.

Oznacza to zdecydowany spadek liczby zakażeń po rekordowym poziomie z 19 listopada, gdy w kraju wykryto 15 809 infekcji w ciągu jednej doby - podkreśla portal Kurier. Pandemia Covid-19 spowodowała dotąd w Austrii 12 425 zgonów. 

Pierwsze zakażenie wariantem Omikron w Czechach

Dodatkowe testy ostatecznie potwierdziły również w Czechach pierwszy przypadek zakażenia wariantem Omikron koronawirusa - poinformował szpital w Libercu na północy kraju. Zainfekowana kobieta wróciła z podróży do Namibii.

Potwierdziliśmy to. Sekwencja koronawirusa zostanie umieszczona w bazach danych. Pomogło nam Krajowe Laboratorium Referencyjne, próbkę ocenialiśmy także z ekspertami z Akademii Nauk - powiedziała kierowniczka działu genetyki i diagnostyki molekularnej szpitala w Libercu Iva Dolinova, cytowana przez agencję CzTK.

Według mediów 60-letnia kobieta, która obecnie przebywa w izolacji, była zaszczepiona przeciw Covid-19, a w Afryce uczestniczyła w wyprawie fotograficznej.

Razem z nią podróżowało osiem osób, pochodzących z Czech Środkowych i regionu Ołomuńca - informowała w sobotę szefowa służb sanitarno-epidemicznych Pavla Svrczinova. W próbkach pobranych przez laboratoria w Ołomuńcu nie stwierdzono wariantu Omikron. Danych z Czech Środkowych nie podano.

W związku z pojawieniem się Omikronu Czesi i obywatele innych krajów UE po przyjeździe do Republiki Czeskiej z ośmiu afrykańskich krajów muszą odbyć co najmniej 10-dniową kwarantannę. Obywatele państw trzecich, którzy nie mają prawa stałego pobytu w Czechach, nie mogą przekroczyć granicy.

Nowy wariant koronawirusa wykryto już także m.in. w Belgii, Danii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Holandii, Niemczech i we Włoszech.