Austria jest pierwszym krajem w zachodniej Europie, który tej jesieni wprowadza całkowity lockdown. Zacznie on obowiązywać od poniedziałku przez maksymalnie 20 dni. Ponadto rząd w Wiedniu zdecydował o prowadzeniu od 1 lutego 2022 roku obowiązku szczepienia przeciw Covid-19 dla całej populacji.

Kanclerz Austrii Alexander Schallenberg ogłosił na konferencji prasowej, że od poniedziałku w całym kraju będzie wprowadzony lockdown. Będzie obowiązywał wszystkich - bez względu na to, czy zaszczepili się przeciw Covid-19, czy nie.

Początkowo lockdown będzie obowiązywał przez 10 dni, potem może zostać przedłużony. Jednakże nie będzie trwał dłużej niż 20 dni i 12 grudnia automatycznie zostanie wygaszony.

Ponadto od poniedziałku wprowadzony zostanie obowiązek posiadania maski FFP2 w zamkniętych pomieszczeniach.

Rząd zaleca przejście na pracę zdalną.

Szkoły i przedszkola pozostaną otwarte.

Szczepienia obowiązkowe

Przyjęcie trzeciej, dodatkowej dawki szczepionki przeciw Covid-19 będzie możliwe już po 4 miesiącach od zakończenia pełnego cyklu szczepień.

I co najważniejsze, najpóźniej od 1 lutego 2022 Austria - jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej - wprowadza obowiązkowe szczepienia dla wszystkich obywateli. 

Rząd musi dopiero przygotować odpowiednie przepisy. Za odmowę szczepienia grozić będą wysokie grzywny. Będą też wyjątki - obowiązkowi nie będą podlegać osoby mające medyczne przeciwwskazania. 

W Austrii bardzo długo panowała polityczna zgoda, że obowiązek szczepień nie jest konieczny.

"Musimy spojrzeć prawdzie w oczy" - oświadczył kanclerz Schallenberg - "nie udało nam się przekonać odpowiedniej liczby ludzi do przyjęcia szczepionki, w kraju jest zbyt dużo środowisk występujących przeciwko szczepieniom. Konsekwencją są zapełnione oddziały intensywnej terapii i niekończące się ludzkie cierpienie".