Przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. sytuacji kryzysowych Mike Ryan ocenił w środę, że rozwój pandemii koronawirusa na Bałkanach i w Europie Południowej jest niepokojący. Przyspiesza też rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 w Afryce - ostrzegł.

Oczywiście obie Ameryki są w tej chwili największym obszarem zapalnym (...), ale widzimy też przyspieszanie (pandemii) w Afryce - oznajmił Mike Ryan w rozmowie ze stacją radiową Newstalk z jego rodzinnej Irlandii.

Podkreślił, że szczególnie niepokoi go sytuacja w Afryce, i ostrzegł, że nawet biorąc pod uwagę pewne dobrze rokujące badania w tym kierunku, opracowanie szczepionki na koronawirusa zajmie jeszcze dużo czasu.

Ponadto, nawet w Europie - o ile na Zachodzie choroba jest już pod kontrolą - wciąż widzimy niepokojące trendy na południu Europy i na Bałkanach. (...) Wymaga to stałej czujności - dodał.

Koronawirus w Serbii i na Chorwacji


Dzień wcześniej 350 serbskich lekarzy nazwało sytuację w kraju "katastrofą zdrowotną" i wezwało rząd do wymiany sztabu kryzysowego prowadzącego walkę z koronawirusem. W ostatnich dniach w Serbii przybywało około 350 zakażeń dziennie.

Przed szybkim wzrostem liczby zakażeń na Bałkanach i ryzykiem "importowania" koronawirusa z tych krajów ostrzegł kanclerz Austrii Sebastian Kurz. Dodał, że zostanie zaostrzony obowiązek przeprowadzania testów u osób przybywających z Bałkanów, a kwarantanny będą staranniej monitorowane.

W ostatnich dniach w Austrii nastąpił gwałtowny wzrost liczby przypadków zakażenia koronawirusem. Wiele z nich dotyczy osób, które wróciły z wakacyjnego wypoczynku na Bałkanach lub w krajach zachodniej Europy.

8 lipca rząd Austrii ogłosił ostrzeżenie przed podróżowaniem do Rumunii, Bułgarii i Mołdawii oraz polecił wzmocnić kontrolę wschodniej granicy państwa. Natomiast od 1 lipca ostrzeżenie takie obowiązuje w odniesieniu do sześciu krajów Bałkanów Zachodnich - Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Macedonii Północnej, Albanii, Czarnogóry i Serbii. 

W związku ze wzrostem zachorowań rząd Holandii umieścił Chorwację na tak zwanej "pomarańczowej liście" i odradza swoim obywatelom podróż do tego kraju. W ciągu ostatniej doby odnotowano tam 125 nowych przypadków koronawirusa. Najwięcej zakażeń stwierdzono w stolicy, Zagrzebiu oraz w Dalmacji i żupanii osijecko-barańskiej.