W Wielkiej Brytanii wykryto kolejny wariant koronawirusa u osób, które miały kontakt z podróżującymi do Republiki Południowej Afryki. W ubiegłym tygodniu władze RPA podały, że zidentyfikowano tam mutację koronawirusa, którą nazwano 501.V2. Prawdopodobnie ten właśnie typ wirusa odpowiada za znaczny wzrost zakażeń w tym kraju w ostatnich tygodniach.

Minister zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock poinformował, że od 26 grudnia restrykcje epidemiczne rozszerzone zostaną na większą część wschodniej i południowo-wschodniej Anglii, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się nowego szczepu koronawirusa.

Poważne ograniczenia, zbliżone do lockdownu i związane z pojawieniem się nowego, bardziej zakaźnego typu wirusa, obowiązują już w Londynie i jego okolicach.

W Wielkiej Brytanii wykryto też kolejny wariant koronawirusa u osób, które kontaktowały się z ludźmi, którzy niedawno podróżowali do Republiki Południowej Afryki. 
W ubiegłym tygodniu władze RPA podały, że zidentyfikowano tam mutację koronawirusa, która może odpowiadać za znaczny wzrost zakażeń w ostatnich tygodniach w tym kraju.

Jak podkreśla brytyjski minister zdrowia, nowy wariant wirusa wykryty w Wielkiej Brytanii przeszedł kolejną mutację i stał się bardziej zaraźliwy. Podkreślił też, że osoby, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni były w RPA, muszą poddać się kwarantannie. W trybie natychmiastowym wprowadzane są ograniczenia dotyczące osób przybywających z RPA.

W środę doradczyni medyczna brytyjskiego rządu Susan Hopkins wyjaśniła, że zmutowana wersja koronawirusa wykryta w Wielkiej Brytanii jest inna niż wariant, jaki pojawił się w RPA. Tyle, że oba są bardziej zakaźne niż podstawowy typ koronawirusa.

W poniedziałek prof. Salim Abdool Karim, szef komisji doradczej rządu RPA, powiedział, że wirus 501.V2 jest obecnie częściej diagnozowany w kraju niż zwykły koronawirus.

Członek doradzającej brytyjskiemu rządowi grupy naukowej ds. wirusów NERVTAG profesor Andrew Hayward poinformował w poniedziałek, że nowy szczep wykryty w Wielkiej Brytanii jest o 70 proc. bardziej zakaźny.