Przed mistrzostwami Hiszpania była postrzegana jako zdecydowany faworyt grupy E. Niespodziewanie jednak dwa pierwsze mecze zremisowała - ze Szwecją 0:0 i z Polską 1:1. Słowacja natomiast po wygranej z Polską 2:1 i porażce ze Szwecją 0:1 potrzebowała w ostatniej kolejce przynajmniej remisu, aby realnie myśleć o grze fazie pucharowej.

W tym spotkaniu piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego wreszcie zagrali na miarę oczekiwań, choć początkowo razili nieskutecznością. W spotkaniu z Polską rzutu karnego nie wykorzystał Gerard Moreno, a w 12. minucie środowej potyczki "jedenastkę" zmarnował Alvaro Morata. Jego strzał obronił Martin Dubravka.

32-letni bramkarz Newcastle United mógł zostać bohaterem Słowacji, ale w 30. minucie popełnił koszmarny błąd. Próbował wybić spadającą piłkę po uderzeniu w poprzeczkę Pablo Sarabii, jednak skierował ją do własnej siatki.

Tuż przed przerwą na 2:0 strzałem głową podwyższył Aymeric Laporte.

W drugiej połowie grająca ze swobodą Hiszpania zdobywała kolejne gole. W 56. minucie trafił Sarabia, w 67. wprowadzony chwilę wcześniej na boisko Ferran Torres, a w 72. samobójcze trafienie zanotował Juraj Kucka.

Wobec zwycięstwa Szwecji z Polską 3:2 Hiszpania zajęła drugie miejsce w tabeli. To oznacza, że w 1/8 finału, 28 czerwca, w Kopenhadze zagra z Chorwacją. Pierwsze miejsce w grupie E zajęła Szwecja, natomiast Słowacja i Polska żegnają się z turniejem.

Grupa E: Słowacja - Hiszpania 0:5 (0:2)

Bramki: 0:1 Martin Dubravka (30-samobójcza), 0:2 Aymeric Laporte (45+3-głową), 0:3 Pablo Sarabia (56), 0:4 Ferran Torres (67), 0:5 Juraj Kucka (72-samobójcza).

Żółta kartka - Słowacja: Ondrej Duda, Milan Skriniar. Hiszpania: Sergio Busquets, Jordi Alba.

Sędzia: Bjoern Kuipers (Holandia). Widzów: 11 204.

Słowacja: Martin Dubravka - Peter Pekarik, Lubomir Satka, Milan Skriniar, Tomas Hubocan - Juraj Kucka, Lukas Haraslin (69. Tomas Suslov), Marek Hamsik (90. Laszlo Benes), Jakub Hromada (46. Stanislav Lobotka), Robert Mak (69. Vladimir Weiss) - Ondrej Duda (46. Michal Duris).

Hiszpania: Unai Simon - Cesar Azpilicueta (77. Mikel Oyarzabal), Eric Garcia (71. Pau Torres), Aymeric Laporte, Jordi Alba - Sergio Busquets (71. Thiago Alcantara), Pedri Gonzalez, Koke - Gerard Moreno (77. Adama Traore), Pablo Sarabia, Alvaro Morata (66. Ferran Torres).