11 listopada odbędzie się wielki, wspólnotowy marsz, który z godnością uczci setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości - ustalili w piątek w nocy przedstawiciele strony rządowej i Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Strona rządowa i Stowarzyszenie "Marsz Niepodległości" porozumiały się, by godnie świętować Dzień Niepodległości w tym wyjątkowym roku - poinformował rzecznik Stowarzyszenia "Marsz Niepodległości" Damian Kita.

Dodał, że "sprawy organizacyjne zostały omówione i ustalone". 

Zapraszamy wszystkich na godzinę 14:00 na Rondo Romana Dmowskiego. O godzinie 15:00 przewidziane jest przemówienie Prezydenta Andrzeja Dudy, a następnie marsz ruszy w stronę Stadionu Narodowego - powiedział Kita. 

Nocne rozmowy

Droga do porozumienia była długa. W piątek wieczorem prezes Ruchu Narodowego poseł Robert Winnicki poinformował, że nastąpiła przerwa w negocjacjach ze stroną rządową ws. marszu 11 listopada. Obie strony wróciły do swoich wewnętrznych narad - dodał prezes RN.

W piątek późnym wieczorem Tomasz Kalinowski jeden z organizatorów Marszu Niepodległości powiedział, że rozmowy wznowiono i "będą zapewne trwały do późnych godzin nocnych". Kalinowski poinformował, że organizatorów Marszu Niepodległości reprezentowali: prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia Witold Tumanowicz, szef Straży Marszu Niepodległości Mateusz Marzoch; towarzyszy im też zespół prawników.

"Dla Ciebie Polsko"

Chwilę przed ogłoszeniem wiadomości o porozumieniu między stowarzyszeniem Marsz Niepodległości a rządem,  Ministerstwo Obrony Narodowej podało szczegółowe informacje dotyczące marszu "Dla Ciebie Polsko".

Marsz "Dla Ciebie Polsko" wyruszy z ronda Romana Dmowskiego, przejdzie Alejami Jerozolimskimi, Mostem Księcia Józefa Poniatowskiego i zakończy się na Rondzie Waszyngtona.

"Zapraszamy wszystkich, by wspólnie i uroczyście oddać hołd naszym przodkom, patriotom i żołnierzom, którzy poświęcili życie, aby Polska była niepodległa. Zapraszamy do wspólnego świętowania" - czytamy w komunikacie resortu.

MON poinformował, że marsz otworzą pojazdy  wojskowe, kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego, orkiestra oraz żołnierze reprezentujący wszystkie formacje Sił Zbrojnych RP, niosący symboliczne 100 flag; zaprezentuje się kilkadziesiąt wojskowych pojazdów, w tym m.in. kołowy transporter opancerzony ROSOMAK, samobieżny moździerz RAK, zestaw przeciwlotniczy POPRAD i wyrzutnia rakietowa LANGUSTA. Za kolumnami wojskowymi i pododdziałami Wojska Polskiego przejdą uczestnicy marszu.

MON proponuje, aby do miejsca rozpoczęcia marszu - Ronda Dmowskiego - dojść od strony pl. Konstytucji, pl. Bankowego lub Dworca Centralnego.

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, po tym gdy w środę prezydent Warszawy zakazała organizacji w stolicy Marszu Niepodległości, ustalili, że 11 listopada w Warszawie zostanie zorganizowany "wspólny biało-czerwony marsz". Marsz zapowiedziany po spotkaniu prezydenta i premiera - zgodnie z ustaleniami - będzie miał charakter uroczystości państwowej, organizowany będzie przez rząd, a objęty patronatem przez prezydenta.


(nm)