Armia rosyjska zrzuciła z samolotów bomby na szpital dziecięcy w Mariupolu, zniszczenia są ogromne. Według stanu z 9 marca od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę 61 dzieci zginęło, a 100 zostało rannych. W środę odbywa się ewakuacja w sześciu ukraińskich miastach, choć m.in. w okolicy Kijowa doszło do ostrzelania uchodźców. Korytarz humanitarny ma być utrzymany do godziny 21. Wczesnym popołudniem Ukraina poinformowała o braku prądu w elektrowni atomowej, później uspokojono, że uruchomiono generator, który zapewni prąd w elektrowni przez 48 godzin. Najnowsze informacje, zdjęcia, filmy i komentarze dotyczące rosyjskiej inwazji na Ukrainę zbieramy w naszej relacji minuta po minucie.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

17:20

Dalszą część relacji na żywo z inwazji Rosji na Ukrainę zobaczycie TUTAJ

17:13 Kolejne sankcje na Rosję?

Przywódcy UE będą dyskutowali na szczycie w Paryżu o kolejnych sankcjach wobec Rosji, w tym wobec banków i osób - przekazał korespondentom w Brukseli wysokiej rangi urzędnik unijny.

Unia Europejska przyjęła w środę nowe sankcje wymierzone w Białoruś i Rosję, które m.in. zakazują transakcji z bankiem centralnym Białorusi związanych z zarządzaniem rezerwami lub aktywami.

16:52 Rosjanie uniemożliwiają ewakuację z Buczy i Hostomla

Ewakuacja z podkijowskich miejscowości Bucza i Hostomel została zerwana przez Rosjan - poinformowały władze Buczy, na które powołuje się portal Hromadske.

Wywiezienie ludzi z Buczy i Hostomla jest dzisiaj niemożliwe. Nie udało się uzgodnić ewakuacji z okupantami i 50 autobusów z mieszkańcami zostało zablokowanych - przekazała rada miejska Buczy.

16:44 Kardynał Krajewski: Papież zapłacił za paliwo

Papież Franciszek zapłacił za paliwo dla ciężarówek, wożących pomoc ze Lwowa dla mieszkańców Kijowa - poinformował w środę papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski. We Lwowie organizuje on pomoc dla ludności Ukrainy. Jak powiedział watykańskim mediom, co chwilę widzi uchodźców przybywających ze wschodniej części kraju.

Kardynał Krajewski, cytowany przez portal Vatican News, podkreślił, że pomoc, napływająca z Europy przez Polskę, "dociera do celu mimo bombardowań".

16:38 Ewakuowano 7 tysięcy osób z Sum

Z miasta Sumy na północnym wschodzie Ukrainy udało się wywieźć 7 tys. ludzi - podała stacja BBC, oceniając to jako pierwszą skuteczną masową ewakuację od początku rosyjskiej inwazji. Sumy są celem rosyjskich bombardowań, w których - według Nexty - zginęło 21 osób.

16:26 Zełenski zareagował na zbombardowanie szpitala

Prezydent Ukrainy zareagował na zbombardowanie przez Rosjan szpitala dziecięcego w Mariupolu.

"Mariupol. Bezpośrednie uderzenie wojsk rosyjskich na porodówce. Ludzie pod gruzami. Dzieci pod gruzami. To jest okrucieństwo! Jak bardzo jeszcze świat będzie współwinny w ignorowaniu terroru? Natychmiast zamknijcie niebo!" - napisał Zełenski.

16:24 Rosjanie ostrzelali komendę policji w Charkowie

Cztery osoby zginęły w Charkowie w wyniku ostrzelania przez rosyjską artylerię budynku komendy obwodowej policji - informował na Facebooku szef charkowskiej policji Serhij Bołwynow.

"W wyniku ostrzału artyleryjskiego sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej gmach komendy obwodowej policji został zniszczony: zginęły cztery osoby, a 15 zostało rannych" - napisał Bołwynow.

16:22 Ukraińcy: Rosjanie wywożą antyki

Agenci ukraińskiego Państwowego Biura Śledczego (ukr. DBR) i celnicy zatrzymali Rosjan próbujących wywieźć z Ukrainy obce waluty i antyki. Skonfiskowano równowartość prawie miliona dolarów i starą ikonę - podała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na DBR.

Według DBR podczas kontroli rosyjskiego samochodu na granicy z Mołdawią w Mohylowie Podolskim przy obywatelu Rosji znaleziono ikonę i ponad 800 tys. dolarów, których nie zgłosił celnikom.

16:10 Rosjanie zbombardowali szpital dziecięcy

Armia rosyjska zrzuciła z samolotów bomby na szpital dziecięcy w Mariupolu, zniszczenia są ogromne - poinformowała w środę w Telegramie rada miejska Mariupola.

Budynek szpitala, gdzie jeszcze niedawno leczono dzieci, jest całkowicie zniszczony. Informacja na temat poszkodowanych dzieci jest ustalana - podano w komunikacie. Opublikowano również nagranie zbombardowanego budynku szpitala.

16:01 Glapiński: Będą następne podwyżki stóp procentowych

W kolejnych miesiącach będą następne podwyżki stóp procentowych NBP. Trudno powiedzieć, jaki będzie pułap, do którego dojdą stopy - powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas konferencji prasowej.

15:58 Transport z uchodźcami dotarł do Łodzi

Ok. 600 uchodźców z Ukrainy dotarło w czwartek do Łodzi specjalnym transportem zorganizowanym przez marszałka woj. łódzkiego Grzegorza Schreibera. Jak podała rzeczniczka wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, ponad 200 z nich zdecydowało się pozostać w Łodzi.

W czwartek na Dworzec Łódź Fabryczna, specjalnie podstawionym pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA), dotarło ok. 500 obywateli Ukrainy. Kolejnych 100 przyjechało kilka godzin wcześniej autobusami. Był to drugi taki transport zorganizowany w ostatnich dniach; w niedzielę ŁKA dowiozła 300 Ukraińców, przy czym większość z nich była od razu zdecydowana na dalszą podróż do Warszawy i za granicę.

15:50 Kanclerz Niemiec z apelem do Władimira Putina

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał w środę prezydenta Rosji Władimira Putina do zaprzestanie rozlewu krwi na Ukrainie. Uczynił to w Berlinie po spotkaniu z premierem Kanady Justinem Trudeau. Głównym tematem ich rozmowy  była wojna Rosji przeciwko Ukrainie.

Potrzebujemy zawieszenia broni. Stop rozlewowi krwi! - zaapelował Scholz na wspólnej z Trudeau konferencji prasowej. Atak Rosji na Ukrainę to "punkt zwrotny" i "rażące naruszenie prawa międzynarodowego" - podkreślił kanclerz. To straszna katastrofa dla narodu ukraińskiego, ale także naród rosyjski cierpi z powodu tej wojny - dodał.

15:45 Rosyjska kolumna zmierza w kierunku Mariupola

W kierunku oblężonego Mariupola, w obwodzie donieckim, zmierza rosyjska kolumna wojskowa - poinformowała na Telegramie ukraińska agencja UNIAN.

W pobliżu położonego nad Morzem Azowskim miasta toczą się obecnie zacięte walki - przypomniano.

15:43 Paliwa z Rosji - Unia podzielona

Kraje unijne są podzielone co do tego, jak szybko UE powinna zrezygnować z importu rosyjskich paliw kopalnych - powiedział w środę dziennikarzom w Brukseli wysokiej rangi urzędnik UE.

Niektórzy chcą 2030 roku, inni 2027 roku, niektórzy mówią teraz... Myślę, że niektóre państwa członkowskie mogą osiągnąć ten cel wcześniej - ocenił urzędnik.

15:36 Adam Glapiński: Złotych nie zabraknie

Prezes NBP Adam Glapiński: Polski system bankowy pracuje normalnie; złotych nie zabraknie, dewiz też nie zabraknie.

15:35 Szefa NATO ostrzega przed eskalacją wojny

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł w środę w wywiadzie dla CBC News, że atak Rosji na kanały zaopatrzenia w krajach, które wspierają Ukrainę bronią i amunicją, byłby niebezpieczną eskalacją wojny w Europie Wschodniej.

Sojusznicy pomagają Ukrainie bronić jej prawa do samoobrony, które jest zapisane w Karcie ONZ. Rosja jest agresorem, a Ukraina broni się. Jeśli jakiekolwiek państwo NATO, terytorium NATO, zostanie zaatakowane, spowoduje to zastosowanie artykułu 5 - powiedział Stoltenberg.

15:27 Prezes NBP uspokaja Polaków

Rada Polityki Pieniężnej jest zdeterminowana, żeby jak najszybciej doprowadzić inflację do normalnego poziomu - oświadczył w środę na konferencji prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński.

Jak mówił Glapiński na konferencji prasowej, stoi, "jako jastrząb, na czele jastrzębi, które tworzą w tej chwili RPP". Jak dodał, "kontynuujemy działania, które mają na celu ograniczenie ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji". "Traktujemy to jako główny cel" - zaznaczył Adam Glapiński. Jego zdaniem, "sytuacja jest trudna, ulega pewnej degradacji w związku z wydarzeniami za wschodnią granicą".

15:26 Ukraińcy o planach rosyjskiej armii

Wojska rosyjskie zwolniły tempo, ale kontynuują ofensywę - koncentrują się na okrążeniu Kijowa, zajęciu Sum, Charkowa, Mariupola i Mikołajowa - poinformował sztab ukraińskich sił zbrojnych w środę wczesnym popołudniem.

15:20 Holenderski premier o gazie z Rosji

Unia Europejska nie powinna "pośpiesznie" wycofywać się z importu gazu z Rosji - oświadczył w środę premier Mark Rutte. 

Szef holenderskiego gabinetu uważa także, iż jest "nierozsądnym" prosić prywatne firmy, takie jak Shell, o zaprzestanie sprowadzania tego surowca z Rosji.

15:10 Co najmniej 61 dzieci zginęło

Według stanu z 9 marca od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę 61 dzieci zginęło, a 100 zostało rannych - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

Rzeczniczka podkreśliła, że nie jest znany los 55 dzieci z domu dziecka w mieście Worzel w obwodzie kijowskim. Później doradca prezydenta Kyryło Tymoszenko poinformował o ewakuacji dzieci do szpitala w Kijowie.

15:08 Rosjanie zajęli Skadowsk

Rosyjskie wojska wkroczyły do Skadowska, usunęli komputery z budynku rady miejskiej i ostrzegli przed organizacją proukraińskich wieców - poinformowała agencja Ukrinform, cytując Ołeksandra Jakowliewa, burmistrza 18-tysięcznego miasta nad Morzem Czarnym.

Rosjanie weszli do miasta tego ranka - powiedział burmistrz Skadowska. Dodał, że ich jedynym warunkiem było powstrzymanie się przed organizacją proukraińskich demonstracji.

15:00 "Powitanie" Rosjan w Chersoniu

Korespondent "The Economist" opublikował nagranie z Chersonia, na którym widać tłumy Ukraińców wychodzących na przeciw wchodzącym do miasta Rosjanom.

14:57 Dobre informacje w sprawie Czarnobyla

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że nie widzi istotnego wpływu na bezpieczeństwo w elektrowni w Czarnobylu.

14:51 W Polsce jest ponad 500 tys. dzieci ukraińskich uchodźców

Dziś w Polsce w wieku szkolnym jest ponad 500 tys. dzieci ukraińskich uchodźców, na ten moment do szkół w Polsce zapisało się 11,5 tys. - poinformował w środę w Warszawie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Jak mówił Czarnek na konferencji prasowej, poświęconej pomocy Ukrainie w zakresie oświaty i szkolnictwa wyższego, procedowany projekt specustawy jest m.in. po to, aby stworzyć jak najbardziej elastyczne warunki dla organów prowadzących szkoły.

14:47 Zatrzymano 400 Ukraińców

Kijów Independent podał, że Rosjanie weszli do Chersonia i zatrzymali 400 Ukraińców.

14:42 Biden: Rosja odczuje sankcje

Embargo USA na import rosyjskiej ropy i gazu przyniesie negatywne skutki ekonomiczne rosyjskim eksporterom, szczególnie produktów naftowych - ocenił w środowym komentarzu Ośrodek Studiów Wschodnich.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił we wtorek wprowadzenie zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej i gazu do USA. Jak podkreślił, choć ruch ten zwiększy ceny surowców, ma ponadpartyjne poparcie i uderzy w arterię rosyjskiej gospodarki.

14:37 Na dom w Kijowie spadł zestrzelony rosyjski samolot

Na dom mieszkalny w Kijowie spadł zestrzelony rosyjski samolot - podało w środę ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji. Zginął pilot, budynek został zniszczony.

14:32 Brak zasilania w elektrowni w Czarnobylu grozi wyciekiem radioaktywnym

Społeczność międzynarodowa musi pilnie zażądać od Rosji wstrzymania ognia, by przywrócić zasilanie w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W przeciwnym razie po 48 godzinach staną systemy chłodzenia, co grozi wyciekiem radioaktywnym - ostrzegł w środę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

Według szefa ukraińskiej dyplomacji jedyna sieć dostarczająca prąd do okupowanej przez wojska rosyjskie elektrowni jest uszkodzona.

14:28 Raport po 13 dniach walki

Po 13 pełnych dniach walk na Ukrainie, Ośrodek Studiów Wschodnich ocenia, że armia ukraińska powstrzymuje ofensywę lądową i przeciwdziała uderzeniom rakietowo-powietrznym na obiekty cywilne i infrastrukturę krytyczną. Autorzy raportu, Andrzej Wilk i Piotr Żochowski zauważają, że Rosja prowadzi mobilizację w Kraju Krasnodarskim, na okupowanym Krymie i części Donbasu.

Jak czytamy w analizie OSW, który powołuje się na Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, armia rosyjska miała zacząć wycofywać jednostki z największymi stratami na terytorium Rosji i boryka się z coraz większymi problemami logistycznymi.

Rosjanie mają też rozważać kwestię wykorzystania lokalnych stacji i magazynów paliw na terenach zajętych, tudzież rozwinięcia na nich polowej sieci rurociągowej (paliw mają pochodzić z Białorusi). 

14:25 Ukraina: W Mariupolu zginęło już 1300 mieszkańców

Ze wstępnych informacji wynika, że od początku blokady Mariupola przez Rosjan zginęło 1300 mieszkańców miasta - napisał w środę na Facebooku doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

Urzędnik poinformował, że nocą trwały ostrzały Mariupola. Przeciwnik aktywnie stosuje bombardowanie. Jak dodał, Rosjanie nie ukrywają, że ich celem jest całkowite zniszczenie miasta.

14:21 Nowe sankcje wobec Rosji

UE nałożyła sankcje zakazujące transakcji z bankiem centralnym Białorusi związanych z zarządzaniem rezerwami lub aktywami. Unia wykluczyła również z systemu SWIFT trzy białoruskie banki: Belagroprombank, Bank Dabrabyt i Banku Rozwoju Republiki Białorusi.

Unia Europejska wprowadziła także sankcje zakazujące eksportu sprzętu nawigacji morskiej i technologii radiokomunikacyjnej do Rosji.

14:16 Ukraina otwarta na przyjęcie statusu kraju neutralnego

Ukraina jest otwarta na przyjęcie statusu kraju neutralny i do rezygnacji z członkostwa w NATO lub UE. To kwestia do omówienia podczas negocjacji, jest to całkiem możliwe - powiedział we wtorek w nocy w programie ARD "Tagesthemen" Igor Żowkwa, doradca ds. polityki zagranicznej Wołodymyra Zełenskiego, wzywając do spotkania prezydentów Ukrainy i Rosji.

Strona ukraińska jest na to otwarta, ale warunkiem jest zawieszenie broni.

14:11 Jest prąd w Czarnobylu

Nexta: Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że w elektrowni w Czarnobylu uruchomiono zapasowy generator, który będzie dostarczał prąd do elektrowni przez 48 godzin.

14:04 Rosjanie złamali zawieszenie broni

Rosjanie złamali porozumienie w sprawie zawieszenia broni w trakcie ewakuacji mieszkańców miast znajdujących się w strefie wojny.

W okolicach Kijowa podczas wywożenia ludzi Rosjanie mieli otworzyć ogień w stronę uchodźców i ochraniających ich funkcjonariuszy - mówił doradca szefa ukraińskiego MSW Wadim Denysenko.

Niestety jeden policjant zginął, jeden z ciężkimi ranami trafił do szpitala. Mam natomiast informację, że akcja ewakuacyjna jest kontynuowana - mówi Denysenko

13:59 Holandia: nie popieramy członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej

Rozmawiałem z premierem Holandii (...) podziękowałem za bezkompromisowe stanowisko w sprawie sankcji na Rosję i poparcie dla przystąpienia Ukrainy do UE - napisał we wtorek prezydent Zełeński.

Zapytany przez dziennikarzy o wpis ukraińskiego prezydenta wyraźnie zmieszany premier Holandii Mark Rutte powiedział, że Holandia nie popiera wejścia wschodniego sąsiada Polski do Unii Europejskiej.

Rozumiem, że Ukraina ma takie życzenie, ale to długofalowy proces, który może nawet potrwać dziesięciolecia - mówił dziennikarzom szef holenderskiego rządu.

13:55 Służby przestrzegają przed noszeniem emblematów związanych z wojną na Ukrainie

Mołdawska Służba Informacji i Bezpieczeństwa (SIS) przestrzegła w wydanym w środę komunikacie, że noszenie i pokazywanie w miejscach publicznych emblematów i symboli nawiązujących do rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest nielegalne i będzie karane.

Mołdawski dziennik online “Realitatea" wskazał, że komunikat służb bezpieczeństwa dotyczy m.in. liter "Z" i "V" widocznych na rosyjskim sprzęcie bojowym używanym podczas wojny na Ukrainie.

13:52 Legendarny kanadyjski snajper dołączył do Legionu Międzynarodowego

Jeden z najlepszych snajperów na świecie, pochodzący z Kanady weteran wojen w Afganistanie i Iraku ukrywający się pod pseudonimem Wali, jest już na Ukrainie, by walczyć z siłami rosyjskimi w Legionie Międzynarodowym - informuje kanadyjski nadawca CBC.

W Iraku Wali zneutralizował cel znajdujący się w odległości 3540 metrów. Pomagał też siłom kurdyjskim w walce z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie.

Podobnie jak około 20 tysięcy ochotników z ponad 50 krajów, w tym wielu weteranów, zaciągnął się do ukraińskiej armii, by po prostu pomóc Ukraińcom - podaje CBC.

Cytat

Ci ludzie są bombardowani, bo wolą być Europejczykami niż Rosjanami
- powiedział Wali w wywiadzie dla tego nadawcy.

13:48 Szef MSZ przed spotkaniem z Ławrowem

W interesie Ukrainy leży m.in. wstrzymanie ognia i odzyskanie zajętych przez Rosję terytoriów - oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przed czwartkowym spotkaniem z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

W naszym interesie leży wstrzymanie ognia, zwrot naszych terytoriów, a trzeci punkt to oczywiście rozwiązanie wszystkich kwestii humanitarnych - powiedział Kułeba w mediach społecznościowych. Jak podkreślił, armia rosyjska doprowadziła na Ukrainie do katastrofy humanitarnej.

Minister powiedział, że ma ograniczone oczekiwania odnośnie do tych rozmów. Jak podkreślił, ich wynik zależy między innymi od tego, z jakimi instrukcjami i dyrektywami przyleci na nie Ławrow.

13:44 Ukraińcy zestrzelili Iskandera

Nad wsią Jasnohirka w obwodzie donieckim ukraińskie siły zbrojne zestrzeliły rosyjski pocisk balistyczny Iskander - poinformowała w środę ukraińska policja.

Rosyjski pocisk zmierzał w kierunku Kramatorska - podano w komunikacie policji.

Według wstępnych informacji nikt nie został ranny. Policja apeluje, by nie zbliżać się do fragmentów zniszczonych pocisków. 

13:39 Beckham dla Ukrainy

Nexta: David Beckham przekazał 1 milion dolarów na pomoc ukraińskim dzieciom.

13:36 W Kijowie zestrzelono rosyjski samolot

13:32 Trwa ewakuacja w Irpieniu

13:29 5 cywilów zabitych, 16 rannych w atakach w obwodzie ługańskim

Pięć osób cywilnych zginęło, a 16 zostało rannych w wyniku ostrzeliwania we wtorek przez siły rosyjskie dzielnic mieszkalnych w obwodzie ługańskim - poinformowała policja ukraińska na Telegramie.

W obwodzie ługańskim to była najstraszniejsza doba podczas tej wojny - poinformowano. 

13:22 Podolak: Kilkanaście prób zamachu na Zełenskiego

Prób przeprowadzenia zamachu na Zełenskiego było kilkanaście, stale otrzymujemy informacje o rosyjskich oddziałach próbujących wtargnąć do dzielnicy rządowej Kijowa - oświadczył w rozmowie z portalem Ukraińska Prawda Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Cytat

Nasi zagraniczni partnerzy mówią o dwóch lub trzech próbach. Ja uważam, że było ich kilkanaście
- powiedział Podolak.

Mamy bardzo silną sieć wywiadowczą i kontrwywiadowczą; wszystko monitorujemy, wszystkie zbliżające się do prezydenta grupy są eliminowane - zapewnił prezydencki doradca.

13:11 Siły Zbrojne zestrzeliły rosyjski pocisk manewrujący w pobliżu Żytomierza

Siły Zbrojne Ukrainy zestrzeliły nad Radomyślem w obwodzie żytomierskim rosyjski pocisk manewrujący - poinformowała w środę agencja Ukrinform.

Według wstępnych informacji myśliwiec Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczył nad Radomyślem w obwodzie żytomierskim rosyjski pocisk manewrujący. Jego szczątki spadły na miasto - poinformowała ukraińska agencja, powołując się na informacje rady miejskiej Radomyśla.

13:03 Elektrownia w Czarnobylu bez prądu

Elektrownia jądrowa w Czarnobylu jest całkowicie odcięta od sieci elektro-energetycznej - ten pilny komunikat wydało ukraińskie ministerstwo energii. Powodem - jak podają władze w Kijowie - są działania rosyjskich wojsk, które kilkanaście dni temu zajęły elektrownię i strefę czarnobylską.

Jak napisano w komunikacie, trwające walki uniemożliwiają prowadzenie prac remontowych w elektrowni, a także przywrócenie dostaw energii.

Ukraiński resort energetyki zapewnia, że będzie się starał monitorować tę sytuację. Ma też informować o każdych zmianach.

12:56 Ukrinform: 9 osób, w tym troje dzieci, zginęło w rosyjskich atakach

Czterech żołnierzy i pięcioro cywili, w tym dwa noworodki i jedno dziecko, zginęło w ciągu ostatniej doby w rosyjskich atakach z powietrza w obwodzie żytomierskim na Ukrainie - podała w środę agencja Ukrinform, cytując szefa władz obwodowych Witalija Buneczkę.

W ciągu ostatnich 24 godzin dziewięć osób zostało zabitych w atakach z powietrza w obwodzie żytomierskim: czterech żołnierzy i, co najgorsze, pięcioro cywili. Wśród zabitych cywili są dwa noworodki i jedno niepełnoletnie dziecko - poinformował Buneczko na nagraniu opisywanym przez Ukrinform.

12:52 W okupowanym rejonie Chersonia Rosjanie zatrzymali ponad 400 osób

Funkcjonariusze rosyjskiej Gwardii Narodowej nielegalnie zatrzymali ponad 400 obywateli Ukrainy w okupowanym rejonie Chersonia - podał w środę sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

W związku z nieustającym oporem mieszkańców Chersonia okupanci próbują ustanowić na tym obszarze reżim policyjny - napisano w komunikacie.

12:47 Projekt specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy wraca do komisji

Rządowy projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku rosyjską inwazją na terytorium tego państwa po środowej debacie w Sejmie został skierowany ponownie do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych z uwagi na zgłoszone do niego poprawki. Posiedzenie komisji zaplanowano na godz. 14.

12:44 Prawie 60 zabitych, blisko 400 rannych w Czernihowie

Blisko 60 osób zginęło, a prawie 400 odniosło obrażenia podczas rosyjskich bombardowań i ostrzałów Czernihowa na północy Ukrainy - powiedział w środę mer miasta Władysław Atroszenko portalowi Suspilne.

Były takie przypadki, że człowiek znalazł się w centrum miejsca, gdzie spadały bomby lotnicze, i po prostu zniknął. Nie ma go ani wśród żywych, ani wśród umarłych. Wyparował, spalił się - powiedział Atroszenko.

12:39 Zełenski: Decydujcie szybciej!

Jesteśmy wdzięczni Polsce za alternatywę, za gotowość przekazania Ukrainie samolotów bojowych. Jest kwestia logistyki. To w istocie sprawa techniczna, trzeba ją niezwłocznie rozwiązać - powiedział Zełenski w nagraniu zamieszczonym na Facebooku

Odnosząc się do słów rzecznika Pentagonu Johna Kirby’ego, który powiedział, że nie widzi rzeczowego uzasadnienia dla polskiej propozycji oddania polskich MiG-ów do dyspozycji USA i ich startu z bazy USA-NATO w Ramstein, Zełenski oznajmił: Posłuchajcie, u nas trwa wojna, nie mamy czasu na media, na wszystkie te sygnały, to nie jest ping-pong, tu chodzi o ludzkie życie. Jeszcze raz prosimy: decydujcie szybciej!.

Dodał, że na zagranicznych partnerach Ukrainy spocznie odpowiedzialność za katastrofę humanitarną, jeśli ukraińska przestrzeń powietrzna nie zostanie zamknięta.

Zwracając się po rosyjsku do rosyjskich żołnierzy, Zełenski podkreślił, że trzeba zakończyć tę wojnę, i zaapelował, by wrócili do swoich domów.

Cytat

Macie szansę przeżyć. Prawie dwa tygodnie naszego oporu pokazały wam, że się nie poddamy, bo to jest nasz dom, nasze rodziny i nasze dzieci. Będziemy walczyć, dopóki nie odzyskamy swojej ziemi (...) Możecie się jeszcze uratować, jeśli po prostu odejdziecie
- powiedział.

Prezydent poinformował też, że z miast Dymer, Worzel i Irpień w obwodzie kijowskim ewakuowano już ponad 18 tys. osób, a z Sum 1,6 tys. studentów i 3,5 tys. mieszkańców.

Zełenski ostrzegł niektórych polityków ukraińskich przed umawianiem się z Rosją dla własnej wygody, nie wymieniając jednak nikogo z nazwiska. Jeśli dotrze do mnie jeszcze jeden sygnał, odpowiedź będzie szybka, jak przystoi w czasie wojny - oznajmił

12:33 Władze Japonii powróciły do ostrej retoryki

Po ataku Rosji na Ukrainę rząd Japonii przestał unikać wyrażeń mogących rozgniewać Moskwę i powrócił do ostrej retoryki w sprawie wysp, o które się z nią spiera; premier Fumio Kishida określił je jako przyrodzone terytorium Japonii - pisze w środę dziennik "Asahi Shimbun".

Kishida ocenił również w tym tygodniu, że kontrolowane przez Rosję sporne wyspy na Oceanie Spokojnym to terytorium, nad którym Japonia ma suwerenność. Później wyrażenia o przyrodzonym terytorium użył także szef japońskiego MSZ Yoshimasa Hayashi.

12:26 Premier: decyzja o przekazaniu śmigłowców Ukrainie leży dziś w rękach NATO i USA

Decyzja o przekazaniu śmigłowców MiG-29 Ukrainie leży dziś w rękach NATO i Stanów Zjednoczonych - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że decyzja ws. przekazania samolotów musi zostać podjęta jednomyślnie przez cały Pakt Północnoatlantycki.

Szef polskiego rządu, który w środę spotkał się w Wiedniu z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem, został zapytany na konferencji o odrzucenie przez stronę amerykańską polskiej propozycji przekazania do bazy w niemieckim Ramstein samolotów MiG-29. Pentagon ocenił tę propozycję jako budzącą poważne obawy.

12:18 Ukraińcy chronią swoje zabytki

Niezależny białoruski portal Nexta opublikował zdjęcia przedstawiające pomnik księcia de Richelieu w Odessie, który został obłożony workami z piaskiem.

12:11 Rosjanie propagandowo wykorzystują dzieci z hospicjum

Zdjęcie z rosyjskiego Kazania - dzieci z hospicjum ustawiły się w znak wielkiej litery "Z", aby wyrazić poparcie dla wojny w Ukrainie.

12:00 Trwają prace w polskim Sejmie nad ustawą dotyczącą pomocy uchodźcom

Sejm kończy pracę nad przepisami, które mają zalegalizować pobyt naszych sąsiadów ze wschodu, prawo do pracy, edukacji i służby zdrowia w Polsce.

Podczas debaty w Sejmie posłowie między innymi proponowali, by dzieci ukraińskie natychmiast objęte były polskim kalendarzem szczepień, by taką samą pomocą jak Ukraińców uciekających przed wojną objąć także Białorusinów - głównie tych, którzy przed reżimem Łukaszenki dotąd ukrywali się w Ukrainie. 

W nocy na komisji zapisy ustawy rozszerzono o małżonków Ukraińców, którzy tam zostali  - jest poprawka, by były to wszystkie osoby uciekające przed wojną - także przez Słowację a teraz trafiających do Polski. 

Opozycji udało się wykreślić z ustawy zapisy o tzw. bezkarności urzędniczej, także za decyzje pandemiczne, ale PiS złożył poprawkę przywracające te rozwiązania.

11:54 Analiza służb wywiadowczych

Jak poinformowała dziennikarka The Economist, Shashank Joshi, służby wywiadowcze z USA uważają, że problemy wojskowe Putina mogą skłonić go do dostosowania swoich planów przejęcia kontroli nad całym krajem i powstrzymania natarcia po zdobyciu Kijowa.

11:47 Ilu żołnierzy zginęło w ciągu dwóch tygodni po inwazji Rosji na Ukrainę?

Według Ukrainy liczba ta wynosi ponad 12 tysięcy.

Rosja tylko raz opublikowała swoje straty: Na dzień 2 marca. Było to 498 zabitych i prawie 1500 rannych żołnierzy.

Z kolei departament obrony USA szacuje, że liczba ta wynosi od 2 do 4 tysięcy poległych żołnierzy.

11:41 Ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy

Z Ukrainy uciekło dotychczas 2,1-2,2 mln uchodźców - poinformował w środę Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi. We wtorek liczbę tę oceniano na około 2 mln osób.

Teraz jest czas, by pomagać na granicy, a nie dyskutować o podziale uchodźców pomiędzy różne państwa - podkreślił Grandi podczas konferencji prasowej w Sztokholmie.

11:38 Ukraina: Mój kraj i Danię łączy historyczne dziedzictwo wikingów

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba napisał w środę na Twitterze po rozmowie ze swoim duńskim odpowiednikiem Jeppe Kofodem, że Ukrainę i Danię łączy historyczne dziedzictwo wikingów i oba kraje walczą obecnie, jak wikingowie.

Rozmawiałem telefonicznie z moim przyjacielem i kolegą Jeppe Kofodem - poinformował Kułeba.

11:34 12 tys. osób wróciło na Ukrainę

W ciągu ostatniej doby na Ukrainę przybyło blisko 12 tys. obywateli, to w większości mężczyźni, którzy chcą dołączyć do sił obrony kraju - poinformowała w środę ukraińska straż graniczna.

Straż podała, że tych 12 tys. osób znalazło się wśród 14,5 tys. osób, które wjechały na Ukrainę w ciągu minionej doby.

11:30 Zełenski o poziomie zagrożenia

Zełenski: Poziom zagrożenia jest obecnie maksymalny, ale w ciągu minionych dwóch tygodni pokazaliśmy, że się nie poddamy.

Zełenski dodał, że na zagranicznych partnerach Ukrainy spocznie odpowiedzialność za katastrofę humanitarną, jeśli ukraińska przestrzeń powietrzna nie zostanie zamknięta.

11:26 Rosyjski jeniec: Pozwolono nam strzelać do ludności cywilnej

Rosyjski jeniec zeznał, że jego oddział miał rozkaz zajęcia Charkowa w trzy dni, przy czym żołnierzom zezwolono na zabijanie ludności cywilnej. Nagranie z jego przesłuchania opublikowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Mieliśmy rozkaz zająć miasto, zająć wszystkie najważniejsze drogi i zamknąć cywilne wyjazdy. Dano nam zezwolenie na otwieranie ognia do ludności cywilnej i do wszystkich mieszkańców - oznajmił żołnierz.

Według relacji żołnierza po zajęciu Charkowa jego oddział miał zajmować kolejne miejscowości.

Jak pisze agencja UNIAN, blitzkrieg się nie udał i oddział żołnierza zginął z wyjątkiem jego i jeszcze jednego kolegi. Obaj się poddali

11:19 Większa pomoc dla Ukrainy

Ukrinform: Kongres USA zwiększa pomoc dla Ukrainy i jej sojuszników do 13,6 mld dolarów.

11:11 Ukraińska biathlonistka wycofała się po schwytaniu jej ojca przez Rosjan

Ukraińska biathlonistka Anastasiia Laletina wycofała się się z rywalizacji podczas igrzysk paraolimpijskich w Pekinie po tym, jak jej ojciec - walczący na froncie w obronie zaatakowanej ojczyzny - został schwytany przez siły rosyjskie.

Ojciec Laletiny jest żołnierzem armii ukraińskiej. Rzecznik komitetu paraolimpijskiego Ukrainy, który potwierdził agencji Reuters informację, powiedział, że nie ma dalszych szczegółów na temat jego schwytania.

11:07 Nie należy publikować informacji o dostawach broni na Ukrainę

Szef ukraińskiego resortu obrony zaapelował, by nie publikować informacji na temat dostaw broni na Ukrainę. Ołeksyj Reznikow tłumaczy, że komentowanie tych doniesień może utrudnić uzyskanie przez ukraińską armię dodatkowego sprzętu. 

Publiczne dyskusje mogą zniweczyć nasze prace, a chcemy, żeby wróg został zaskoczony - wyjaśnia Reznikow.

11:03 BBC: Siły ukraińskie rozbiły rosyjską bazę

Rosyjska baza w pobliżu miasta Dergacze w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy została rozbita przez siły ukraińskie - poinformowała w środę BBC, powołując się na szefa administracji obwodowej Ołeha Syniehubowa.

Jak oznajmił Syniehubow, ukraińska piechota wraz z jednostkami Gwardii Narodowej i obrony terytorialnej przypuściła kontrnatarcie na pozycje rosyjskiej artylerii, skąd systematycznie ostrzeliwano okolice Charkowa.

10:58 USA: Nie możemy bronić Ukrainy przy użyciu Żelaznej Kopuły

Stany Zjednoczone nie mogą bronić Ukrainy przy użyciu systemu obrony powietrznej Żelazna Kopuła, ale rozważamy inne możliwości wsparcia zbrojnego - poinformowała w czasie wtorkowego posiedzenia amerykańskiego senatu Victoria Nuland, podsekretarz stanu w Departamencie Stanu USA cytowana w środę przez agencję Interfax-Ukraina.

Rozmieszczenie systemu Żelaznej Kopuły, który chroni między innymi Izrael, jest obarczone znacznymi trudnościami - przekazała Nuland. Według przedstawicielki Departamentu Stanu jest to trudne, ponieważ system wymaga długotrwałego szkolenia i przygotowania personelu wojskowego do jego obsługi.

10:55 Ukraińcy protestują

Protest Ukraińców w Tokmaku (32-tysięcznym mieście w obwodzie zaporoskim):

10:49 Mapa rosyjskich ataków w Ukrainie

10:41 Ukraiński kierowca: wożę sporo młodych chłopaków, którzy jadą walczyć do Charkowa

W autobusie do Lwowa wiozłem ostatnio piętnaście osób. Wśród nich było sześciu dużych chłopaków, którzy zmierzali do Charkowa, by walczyć. Reszta to były kobiety wracające na Ukrainę po swoje dzieci - mówi PAP ukraiński kierowca Bogdan, który w środę rano wyjeżdżał z dworca autobusowego w Lublinie do Lwowa.

10:35 Partia Sługa Narodu z nietypową propozycją

NATO nie jest obecnie gotowe do przyjęcia Ukrainy, dlatego potrzebujemy układu o bezpieczeństwie gwarantowanego przez USA, Turcję i naszych sąsiadów - ogłosiła ukraińska partia Sługa Narodu, której oświadczenie przytacza agencja Interfax-Ukraina.

Partia odrzuciła przy tym możliwość dokonania jakichkolwiek ustępstw terytorialnych na rzecz Rosji, w tym oddania okupowanego Krymu i samozwańczych separatystycznych republik w Donbasie. Nie akceptujemy ultimatów. Nie oddamy terytoriów - napisano.

10:23 Zełenski po rozmowie z Trudeau

Kanada wspiera Ukrainę. Czujemy to każdego dnia - napisał w środę na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie telefonicznej z premierem Kanady Justinem Trudeau.

Cytat

Rozmawiałem z moim przyjacielem Justinem Trudeau o ukraińsko-kanadyjskiej współpracy obronnej i o tym, jak zwiększyć presję przy pomocy sankcji. Zgodziliśmy się na dalsze działania dyplomatyczne
- poinformował prezydent Ukrainy.

10:18 W ciągu minionej doby zginęło kolejnych kilkadziesiąt osób

Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (ukr. DSNS) informuje w środę, że rosyjscy okupanci ostrzeliwują prywatne domy w obwodzie mikołajowskim, żytomierskim, sumskim, charkowskim i ługańskim, a w wyniku działań wojennych zginęło w ciągu minionej doby kilkadziesiąt osób.

Raport z poprzedniej doby został przekazany przez DSNS portalowi Ukrainska Prawda.

Służby ratownicze ugasiły we wtorek jedenaście pożarów spowodowanych ostrzałem w obwodzie mikołajowskim. W jego wyniku zginęło czterech cywilów, a spod gruzów uratowano pięć osób.

10:10 Ukraińscy więźniowie walczą z Rosją

Kilkuset byłych ukraińskich więźniów, którzy zostali ułaskawieni, walczy przeciw rosyjskiej agresji z bronią w ręku - poinformował w środę minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

Komisja ułaskawień wciąż pracuje. O ile pamiętam, kilkaset osób po ułaskawieniu wzięło broń do ręki i poszło bronić Ukrainy - oznajmił Monastyrski w telewizji 1+1.

10:05 Ambasador Ukrainy chwali Polaków

Ambasador Ukrainy w Polsce zaapelował do Ukraińców, by po przyjeździe do naszego kraju, nie szukali schronienia jedynie na wschodzie i południowym wschodzie. 

Andryj Deszczyca występując w ukraińskich mediach zapewnił, że przygotowane na przyjęcie uchodźców są także inne województwa. Dyplomata podkreślał, że właśnie do Polski z powodu wojny uciekło najwięcej uchodźców z jego kraju. 

Zwracał uwagę na potężne zaangażowanie Polaków w pomoc Ukraińcom.

Jestem pod wrażeniem jak zwyczajni polscy obywatele, wolontariusze udzielają wszelkiej pomocy naszym obywatelom, którzy przekraczają granicę. Pomagają, ale przede wszystkim pokazują ludzką otwartość i szczerość - mówił.

09:58 Nexta: W Moskwie ludzie sprzedają online produkty z McDonald's

09:50 Potrzebni wolontariusze

Potrzebni są wolontariusze, potrzebne są dary dla uchodźców, którzy falami przetaczają się między innymi przez lubelski dworzec PKS. W ciągu doby to nawet ponad tysiąc osób - opowiadają pomagający.

Jak możesz pomóc w swojej małej ojczyźnie? Szczegółowo piszemy na rmf24.pl w zakładce Regiony.

09:45 Ukraińskie dzieci w polskich szpitalach

Ponad 700 ukraińskich dzieci jest obecnie w polskich szpitalach.

Najwięcej, ponad setka, małych pacjentów jest w lecznicach na Podkarpaciu - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia.

09:39 Szacunkowe straty Rosji - stan na 9 marca

09:33 Ukraina informuje o zabiciu rosyjskiego podpułkownika

Dowódca 33. pułku strzelców zmotoryzowanych rosyjskiej Gwardii Narodowej ppłk Jurij Agarkow został zabity na Ukrainie - poinformowały w środę Siły Zbrojne Ukrainy na Twitterze.

Ranek rozpoczyna się od dobrej nowiny. Liczba zlikwidowanych przedstawicieli wyższego dowództwa Rosji rośnie. Oto jeszcze jeden - napisano na Twitterze, publikując zdjęcie zabitego wojskowego.

09:27 Ukraińcy proszą Polaków o pomoc

Reporter RMF FM Mateusz Chłystun opublikował na Twitterze nagranie obrony terytorialnej Białej Cerkwi i obwodu kijowskiego z prośbą do "naszych braci w Polsce" o pomoc - m.in. kaski i amunicję.

09:22 Rosja zgodziła się nie ostrzeliwać kilku korytarzy ewakuacyjnych

Rosja zgodziła się nie ostrzeliwać korytarzy ewakuacyjnych z Mariupola, Wołnowachy, Enerhodaru, Sum i obwodu kijowskiego - oświadczyła w środę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk na briefingu.

Trasy ewakuacji i termin zatwierdził też Czerwony Krzyż.

Mieszkańcy Enerhodaru i Mariupola będą mogli udać się do Zaporoża, mieszkańcy Sum - do Połtawy, Wołnowachy - do Pokrowska, Iziuma - do Łozowej, zaś mieszkańcy Worzela, Buczy, Borodzianki, Irpienia i Hostomla w obwodzie kijowskim - do Kijowa.

09:19 PAA: Nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi

Obecnie na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska - przekazała w środę Państwowa Agencja Atomistyki. Nie odnotowano żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej - dodano.

PAA na bieżąco analizuje dane otrzymywane z krajowego systemu monitoringu radiacyjnego. PAA nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska - czytamy we wpisie PAA.

09:16 O personelu elektrowni w Czarnobylu

Nexta: Personel elektrowni w Czarnobylu nie został wymieniony od prawie 2 tygodni.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej wyraziła zaniepokojenie sytuacją i wezwała do negocjacji w sprawie gwarancji bezpieczeństwa.

09:11 Ukraina: Rosja straciła ponad 12 tys. żołnierzy

Ogólne straty bojowe wojsk rosyjskich na Ukrainie od 24 lutego do 9 marca to ponad 12 tys. żołnierzy - podał w środę sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy w mediach społecznościowych.

Wśród rosyjskich strat wymieniono także 317 czołgów i 1070 wozów opancerzonych, 28 systemów obrony przeciwlotniczej, 49 samolotów, 81 śmigłowców i 482 pojazdy.

Tak jak w komunikacie dzień wcześniej sztab wymienił wśród strat również: 120 systemów artyleryjskich, 56 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 3 kutry, 60 cystern i 7 bezzałogowych statków powietrznych.

09:04 Otwarto 6 korytarzy humanitarnych

Ukraiński rząd potwierdza otwarcie 6 korytarzy humanitarnych, którymi mogliby się ewakuować mieszkańcy miast znajdujących się w strefie działań wojennych. 

Szczegóły przedstawiła właśnie Iryna Wereszczuk. Wicepremier Ukrainy zastrzega, że ma bardzo dużo wątpliwości dotyczących wypełnienia przez Rosję umów, zaapelowała o zawieszenie broni na czas ewakuacji.

Bardzo prosimy siły zbrojne Federacji Rosyjskiej, by dotrzymały wzięte na siebie zobowiązania i wstrzymały ogień od 9 do 21, tak jak się umawialiśmy - powiedziała Wereszczuk.

Wczoraj udało się przeprowadzić ewakuację mieszkańców Sum do Połtawy. Prowadzono też akcję ewakuacji podkijowskich miejscowości do stolicy. Tam jednak Rosjanie nie przerwali działań wojennych.

08:58 Nowe informacje z elektrowni w Czarnobylu

Utraciliśmy kontakt z systemami monitorującymi poziom promieniowania odpadów radioaktywnych w elektrowni atomowej w Czarnobylu - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) we wtorek wieczorem.

W obiekcie znajdują się wyłączone z użytku reaktory oraz składowiska odpadów promieniotwórczych. Organ regulacyjny przekazał, że może komunikować się z zakładem tylko za pośrednictwem poczty elektronicznej.

MAEA napisała także w oświadczeniu, że agencja bada stan systemów monitorowania zabezpieczeń w innych lokalizacjach na Ukrainie i wkrótce przekaże dalsze informacje.

08:54 Zełenski: Świat nie wierzy w przyszłość Rosji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował w mediach społecznościowych swoje najnowsze przemówienie.

Świat nie wierzy w przyszłość Rosji, nie mówi o niej. Mówią o nas. Pomagają nam. Przygotowują się do wsparcia naszej odbudowy. Po wojnie. Bo wszyscy widzieli, że dla ludzi, którzy tak bohatersko się bronią, to "po wojnie" na pewno przyjdzie - powiedział.

08:49 Ile Rosja ma ropy?

Niezależny białoruski portal Nexta opublikował infografikę przedstawiającą światowe złoża ropy:

08:45 20 tys. ton pomocy humanitarnej

20 tys. ton pomocy humanitarnej dotarło na Ukrainę przez ostatni tydzień - poinformował szef ukraińskiego rządu.

Przez ostatnie sześć dni ukraińską granice przekroczyło prawie 3 tysiące ciężarówek, które przywiozły 20-ścia tysięcy ton pomocy humanitarnej. To produkty spożywcze, odzież leki, towary medyczne, które rząd kieruje już do poszczególnych regionów - relacjonował wczoraj premier Denis Szmyhal.

08:40 Kolejne ofiary rosyjskiego ostrzału

Dziesięć osób zginęło i 10 kolejnych odniosło obrażenia w wyniku ostrzelania przez wojsko rosyjskie Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w środę szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

Hajdaj powiadomił, że we wtorek żołnierze rosyjscy ostrzelali liczne budynki mieszkalne w mieście, i podał adresy, pod którymi znaleziono zabitych i rannych.

08:31 Rosja odpowie na sankcje

Reuters: W środę Rosja ostrzegła Zachód, że pracuje nad odpowiedzią na sankcje. Odpowiedź ma być szybka, przemyślana i drażliwa (oryg.sensitive) dla adresatów.

Zapowiedział to Dmitry Birichevsky, dyrektor departamentu ekonomicznej współpracy ministerstwa spraw zagranicznych Rosji.

08:26 Ukraina wycofuje żołnierzy z Konga

Ukraina wycofuje z Demokratycznej Republiki Konga żołnierzy i sprzęt wojskowy. Rzecznik ONZ powiedział, że ukraiński rząd oficjalnie poinformował ONZ, że jego kontyngent wojskowy, w tym personel, helikoptery i sprzęt, zostanie odwołany. Kontyngent ukraiński w ramach misji stabilizacyjnej ONZ w Kongo liczy 250 żołnierzy.

Według ONZ Ukraina uczestniczy również w misjach pokojowych ONZ w Sudanie Południowym i Mali.

08:19 Ukraina: Rosja może skierować na Ukrainę żołnierzy z Naddniestrza

Rosja może zaangażować w działania wojenne na Ukrainie żołnierzy separatystycznego Naddniestrza w liczbie około 800 osób - ocenia ukraiński sztab generalny w komunikacie na Facebooku.

W informacji, opisującej sytuację według stanu na ranek 9 marca, sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych ocenia, że wojsko rosyjskie cierpi na braki kadrowe. Wobec tego "nie wyklucza się możliwości" zaangażowania żołnierzy nieuznawanej separatystycznej republiki Naddniestrza, jednak morale tych sił jest według sztabu na niskim poziomie.

Sztab generalny przekonuje, że strona rosyjska prowadzi obecnie ukrytą mobilizację pod pozorem szkoleń, m.in. na anektowanym Krymie i na południu Rosji, w Kraju Krasnodarskim, jak również "aktywizowała działania dotyczące naboru ochotników" do walki na Ukrainie.

08:13 Ponad 1,3 mln uchodźców z Ukrainy przybyło do Polski

Od 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska agresja w Ukrainie, do Polski przybyło łącznie 1,33 mln uchodźców z Ukrainy, wśród nich 93 proc. to Ukraińcy - podała w środę rano na Twitterze straż graniczna. W środę do godz. 7 granicę przekroczyło 33,5 tys. osób.

08:09 Rosjanie porzucają sprzęt?

Nexta opublikowała nagrania, na którym ukraińscy obrońcy pokazują prawdopodobnie rosyjski sprzęt porzucony przez żołnierzy.

08:04 Skutki rosyjskiego ostrzału miasta Sumy

07:59 Zginęło 5 osób, w tym 2 dzieci

Pięć osób, w tym dwoje dzieci, zginęło w mieście Malin w obwodzie żytomierskim Ukrainy - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na komunikat biura prasowego ministerstwa spraw wewnętrznych.

Do ataku doszło o godz. 20.50 we wtorek. Zniszczonych zostało siedem jednopiętrowych budynków mieszkalnych. Zginęło dwoje dzieci urodzonych w zeszłym roku.

Pocisk trafił też w budynek mieszkalny w wiosce Doneć w obwodzie charkowskim, w wyniku czego zginęły dwie osoby, w tym 7-letnie dziecko.

07:50 Prawie 6 tys. wolontariuszy Czerwonego Krzyża

Blisko 6 tys. wolontariuszy Czerwonego Krzyża pracuje na Ukrainie i są oni obecni we wszystkich obwodach - poinformował w środę szef Czerwonego Krzyża Ukrainy Maksym Docenko.

Jak podkreślił, 3 tys. wolontariuszy zgłosiło się do pracy w Czerwonym Krzyżu po wybuchu wojny. Pomogliśmy już ponad 200 tys. mieszkańców we wszystkich obwodach - oznajmił Docenko, cytowany przez portal Suspilne.

07:43 "Milion dzieci uciekło z Ukrainy"

Milion dzieci uciekło z Ukrainy przed wojną - wynika z danych opublikowanych przez organizację Save The Children. Wiele z nich na własną rękę. Rodzice decydują się na desperacki krok, by ratować swoje dzieci. Odsyłają dzieci z sąsiadami albo znajomymi, by zapewnić im bezpieczeństwa poza Ukrainą, a sami zostają, by chronić swoje domy - mówi Irina Saghoyan, szefowa Save The Children na Europę Wschodnią.

07:42 "Don't worry, be happy"

Coś optymistycznego o poranku: Ukraińscy obrońcy Odessy zagrali na instrumentach dętych utwór Don't worry, be happy.

07:12 Nowa relacja

To jest nowa relacja. Poprzednią można znaleźć TUTAJ.