RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Medale Polaków na MŚ

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Dotychczas na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym reprezentanci Polski wywalczyli 17 medali, w tym osiem złotych, trzy srebrne oraz sześć brązowych. Do 1980 roku medalista igrzysk olimpijskich otrzymywał jednocześnie medal MŚ. Pierwszym, który stanął na podium imprezy tej rangi, był Stanisław Marusarz. W Lahti w 1938 roku zajął drugie miejsce w skokach.

W 1956 roku na igrzyskach olimpijskich w Cortinie d'Ampezzo na najniższym stopniu podium w kombinacji norweskiej stanął Franciszek Gąsienica-Groń. Na kolejny sukces kibice czekali do 1962 roku, kiedy to światowa czołówka rywalizowała w Zakopanem. Srebrny medal w konkursie skoków na Średniej Krokwi wywalczył Antoni Łaciak. W 1970 roku w Wysokich Tatrach (ówczesna Czechosłowacja) trzecia lokata przypadła Stanisławowi Danielowi Gąsienicy. Dwa lata później na igrzyskach olimpijskich w Sapporo Wojciech Fortuna w skokach narciarskich wywalczył pierwszy w historii złoty medal dla Polski.

Z mistrzostw świata w 1974 roku w Falun reprezentanci Polski przywieźli dwa brązowe krążki. Wywalczyli je: Jan Staszel w biegu na 30 km oraz Stefan Hula w kombinacji norweskiej. Cztery lata później, w Lahti, złoty medal w biegu na 15 km i brązowy na dwa razy dłuższym dystansie zdobył Józef Łuszczek.

Po 17 chudych latach na podium MŚ w Lahti wskoczył Adam Małysz, zdobywając złoto i srebro. W kolejnych mistrzostwach, w 2003 roku, w Val di Fiemme skoczek z Wisły dwukrotnie stanął na najwyższym stopniu podium. Kolejny krążek z najcenniejszego kruszcu dorzucił w Sapporo w 2007 roku.

Ostatnie mistrzostwa w Libercu należały do Justyny Kowalczyk. Biegaczka z Kasiny Wielkiej w 2009 roku zdobyła trzy medale: dwa złote i jeden brązowy. Jak będzie w Oslo? Przekonamy się już 6 marca.

Medalista|Miejsce|Dyscyplina

Wojciech Fortuna|Sapporo|1972 (ZIO) skoki

Józef Łuszczek|Lahti 1978|bieg na 15 km

Adam Małysz|Lahti 2001|skoki

Adam Małysz|Val di Fiemme 2003| skoki

Adam Małysz|Val di Fiemme 2003|skoki

Adam Małysz|Sapporo 2007|skoki

Justyna Kowalczyk|Liberec 2009|bieg łączony na 15 km

Justyna Kowalczyk|Liberec 2009|bieg na 30 km techniką dowolną

Medalista|Miejsce|Dyscyplina

Stanisław Marusarz|Lahti 1938|skoki

Antoni Łaciak|Zakopane 1962|skoki

Adam Małysz|Lahti 2001|skoki

Medalista|Miejsce|Dyscyplina

Franciszek Gąsienica-Groń|Cortina d'Ampezzo 1956 (ZIO)|kombinacja norweska

Stanisław Gąsienica-Daniel| Wysokie Tatry 1970|skoki

Jan Staszel |Falun 1974|bieg na 30 km

Stefan Hula|Falun 1974|kombinacja norweska

Józef Łuszczek|Lahti 1978|bieg na 30 km

Justyna Kowalczyk| Liberec 2009|bieg na 10 km techniką klasyczną

Źródło: RMF24/PAP
Dalsza część artykułu pod materiałem video: