RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Jeden z głównych oskarżonych ws. Halemby opuścił areszt

Autor: Publikacja: Czwartek, 3 lipca (15:48) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Na wolność wyszedł jeden z głównych oskarżonych o przyczynienie się do największej w ostatnich latach katastrofy górniczej. To kierownik działu wentylacji w kopalni Halemba. Do gliwickiego sądu doszła już kaucja za niego - 150 tysięcy złotych. W areszcie zostanie do piątku dyrektor kopalni Kazimierz D., na którym ciąży zarzut przyczynienia się do śmierci 23 górników.

Do katastrofy w rudzkiej kopalni doszło 21 listopada 2006 r. podczas likwidowania ściany wydobywczej 1030 m pod ziemią. Z powodu zaniechania - na podstawie fałszywych odczytów - profilaktyki przeciw zagrożeniom naturalnym, po zapaleniu i wybuchu metanu w wyrobisku wybuchł pył węglowy, czyniąc największe spustoszenie i zabijając większość ofiar tragedii.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: