RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Bezpieczeństwo najmłodszych - najwyższa konieczność

Autor: Publikacja: Sobota, 27 października (19:15) Aktualizacja: Wtorek, 8 sierpnia (11:00)

Każdy rodzic, który podróżuje samochodem ze swoją pociechą wie, że nie ma nic ważniejszego, niż bezpieczeństwo dziecka. Jak najprościej o nie zadbać? Wydaje się to oczywiste - sprawić dziecku fotelik! My przypominamy, że fotelik jest jednak kwestią nie tyle wyboru, co obowiązku.

Zdrowy rozsądek powinien nam podpowiedzieć, że dziecko bez fotelika nie ma żadnych szans na uratowanie się z poważnego wypadku. Jeśli jednak - z jakiegoś powodu - wahamy się, czy stosowanie fotelików jest konieczne, warto zapoznać się z przepisami regulującymi jego stosowanie.

Większość państw europejskich wprowadziła już obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach. W Polsce taki przepis obowiązuje od 1999 roku, a to oznacza, że dzieci urodzone w roku wprowadzenia tego przepisu, dzisiaj już nie muszą korzystać z fotelika w samochodzie. Obowiązek dotyczy bowiem dzieci do 12 roku życia, bądź takich, których wzrost nie przekroczył 150 cm. Oczywiście przepisy przepisami, a zdrowy rozsądek nakazuje czasami przewozić także starsze dzieci w fotelikach. Chodzi przecież o ich bezpieczeństwo, a nie o to, czy dostaniemy mandat, czy już nie.


A mandat rzeczywiście nam grozi. Kiedy? O tym mówią przepisy Kodeksu Drogowego:  

Rozdział 5. Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach

(...)

Art. 39.

(...)

3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

4. Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji.

(...)

Art. 45.

2. Kierującemu pojazdem zabrania się:

(...)

4. przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera;

5. przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.

W przepisach innych krajów europejskich znajdziemy bardzo podobne zapisy. Różnice dotyczą jedynie obowiązującej granicy wiekowej, do której osiągnięcia dziecko powinno być przewożone w odpowiednim urządzeniu zabezpieczającym: we Francji jest to do 10 lat, a w Szwecji - 7.

W Polsce za przewożenie dziecka bez fotelika grozi nam mandat oraz 6 punktów karnych. 

W materiale wykorzystałem porady zamieszczone na stronie akcji "Klub pancernika, klika na fotelikach" www.klubpancernika.pl

Źródło: RMF FM
Dalsza część artykułu pod materiałem video: