Zdrowy rozsądek powinien nam podpowiedzieć, że dziecko bez fotelika nie ma żadnych szans na uratowanie się z poważnego wypadku. Jeśli jednak - z jakiegoś powodu - wahamy się, czy stosowanie fotelików jest konieczne, warto zapoznać się z przepisami regulującymi jego stosowanie.
Większość państw europejskich wprowadziła już obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach. W Polsce taki przepis obowiązuje od 1999 roku, a to oznacza, że dzieci urodzone w roku wprowadzenia tego przepisu, dzisiaj już nie muszą korzystać z fotelika w samochodzie. Obowiązek dotyczy bowiem dzieci do 12 roku życia, bądź takich, których wzrost nie przekroczył 150 cm. Oczywiście przepisy przepisami, a zdrowy rozsądek nakazuje czasami przewozić także starsze dzieci w fotelikach. Chodzi przecież o ich bezpieczeństwo, a nie o to, czy dostaniemy mandat, czy już nie.
A mandat rzeczywiście nam grozi. Kiedy? O tym mówią przepisy Kodeksu Drogowego:
Rozdział 5. Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach
(...)
Art. 39.
(...)
3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.
4. Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji.
(...)
Art. 45.
2. Kierującemu pojazdem zabrania się:
(...)
4. przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera;
5. przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.
W przepisach innych krajów europejskich znajdziemy bardzo podobne zapisy. Różnice dotyczą jedynie obowiązującej granicy wiekowej, do której osiągnięcia dziecko powinno być przewożone w odpowiednim urządzeniu zabezpieczającym: we Francji jest to do 10 lat, a w Szwecji - 7.
W Polsce za przewożenie dziecka bez fotelika grozi nam mandat oraz 6 punktów karnych.
W materiale wykorzystałem porady zamieszczone na stronie akcji "Klub pancernika, klika na fotelikach" www.klubpancernika.pl