Prawie miesiąc temu lekarze rodzinni z Wielkopolski porozumieli się z ministrem zdrowia i osiągnęli to, co zaplanowali. Teraz trwają próby podniesienia stawek NFZ za hemodializę, czyli oczyszczenie krwi za pomocą sztucznej nerki.

W tym roku hemodializa (w ten sposób leczy się chorych z niewydolnością nerek i z ostrymi zatruciami) kosztuje 370 złotych. Taka stawka obowiązuje w całym kraju. W zeszłym roku stawki były różne, a wielkopolskie 360 zł było jedną z niższych. Teraz jest więc o 10 zł więcej – jednak w cenie jest jeszcze koszt transportu chorego. (Wcześniej płacił za to NFZ, teraz płacą za to same placówki.)

Trudno podejrzewać, że za 10 zł można transportować pacjentów - mówi dyrektor poznańskiego ośrodka specjalistycznego. Mamy pacjentów z całego województwa wielkopolskiego. Będziemy więc musieli dołożyć ok. 400 tys. w tym roku do funkcjonowania dializ.

Na początku roku można było usłyszeć w Narodowym Funduszu Zdrowia, że coś się jeszcze zmieni, teraz wiadomo, że może na to liczyć tylko szpital wykonujący hemodializy dziecięce, bo obsługuje całą Wielkopolskę; inni muszą się zgodzić na warunki przyjęte w 14 innych województwach.

22:25