Warta miliony dolarów kolekcja obrazów najbardziej znanego przedstawiciela pop-artu - Andy'ego Warhola - została skradziona z domu amerykańskiego biznesmena i kolekcjonera sztuki Richarda Weismana w Los Angeles. Za zwrócenie dzieł anonimowy donator zaoferował nagrodę w wysokości miliona dolarów. Dokładnie nie wiadomo, ile warta jest kolekcja. Agencja Associated Press podaje, że w 2002 roku Weisman usiłował ją sprzedać za 3 miliony dolarów.

Wśród 11 skradzionych dzieł, namalowanych przez Warhola pod koniec lat 70., są dobrze znane obrazy, przedstawiające słynnych sportowców jak bokser Muhammad Ali, tenisista Chris Evert, gwiazda amerykańskiej drużyny koszykarskiej Los Angeles Lakers - Kereem Abdul-Jabbar, łyżwiarka Dorothy Hamill oraz gwiazdy piłki nożnej Pele i futbolu amerykańskiego O.J. Simpson. Wśród obrazów był również portret Richarda Weismana.

Zniknięcie kolekcji zauważyła na początku września gospodyni Weismana, którego nie było w tym czasie w domu. Według policji, nie ma śladów włamania ani przeszukiwania domu. Nie zginęły też żadne inne wartościowe przedmioty. Z jakiegoś powodu ktoś był zainteresowany właśnie tą kolekcją - powiedział przedstawiciel policji Mark Sommer.

Andy Warhol (1928-1987) był znany z prostych seryjnych kompozycji. W swoich pracach często pokazywał zwykłe produkty konsumpcyjne jak puszki z napojami, zupami czy proszki do prania. Portretował również gwiazdy filmu i muzyki.