Od dawna wiadomo było, że szympansy używają patyków do wygarniania z gniazda termitów, które uważają za przysmak. Najnowsze badania przeprowadzone na terenie jednego z parków narodowych Konga pokazały, że nasz daleki krewny potrafi zmodyfikować narzędzie tak, by łatwiej wygarniać smaczne owady. Szympansy miażdżą zębami końcówkę patyka i tworzą z niej coś w rodzaju szczotki. Na taką szczotkę łapie się za każdym razem przeciętnie cztery razy więcej termitów, niż na zwykły patyk. Nie wszystkie grupy szympansów tak robią, wydaje się więc, że któryś z nich kiedyś odkrył skuteczność takiej metody, a inne zdołały to podpatrzeć. Biolodzy twierdzą, że takie zachowanie obserwowano dotąd tylko u ludzi. Gratulujemy szympansom, teraz pora na odkrycie czegoś takiego jak... patent...
Szympansa sposób na termity
Szympansy nie tylko umieją używać narzędzi, ale potrafią je modyfikować tak, by mogły im lepiej służyć. Takie zaskakujące wyniki przyniosły badania naukowców z Niemiec, Stanów Zjednoczonych USA i Konga.