RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Pan Dextre na orbicie

Autor: Publikacja: Poniedziałek, 17 marca (23:05) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Trwa rozbudowa Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci wahadłowca Endeavour przeprowadzą dziś w nocy trzeci spacer kosmiczny. Robert Behnken i Rick Linnehan zamontują kolejne elementy kanadyjskiego robota Dextre, który będzie w przyszłości wykonywał na zewnątrz stacji proste zadania montażowe i remontowe...

Robot, nazwany przez astronautów Panem Dexterem był budowany przez 10 lat i kosztował ponad 200 milionów dolarów. Wczorajsze testy potwierdziły że po montażu na stacji działa poprawnie. Każde z dwóch ramion robota ma siedem przegubów, wszystkie zostały sprawdzone. Pojawiły się problemy z jednym z nich, aloe uznano je za mało groźne.

Tej nocy astronauci zamontują robotowi jeszcze między innymi kamery, a także podręczne zestawy narzędzi i części zamiennych. Zdaniem NASA nie powinni już natrafić na problemy, które zmusiły ich do użycia łomu przy wyjmowaniu elementów Dextera z platformy, na której w ładowni promu wyniesiono go na orbitę. Nowy robot będzie mógł w wielu przypadkach zastąpić człowieka w pracy na zewnątrz stacji i ograniczy w ten sposób liczbę spacerów kosmicznych, niezbędnych do jej konserwacji.

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: