Badaniom poddano 350 osób, które uczestniczyły w trak zwanych szybkich randkach. Połowa z nich w tradycyjnym układzie w którym kobiety siedzą przy stolikach i dosiadają się do nich na parominutową rozmowę kolejni mężczyźni. W tym etaopie mężczyźni rzeczywiście okazywali się mniej wybredni. Kiedy jednak to kobiety miały inicjatywę i przysiadały się do kolejnych mężczyzn różnica oczekiwań całkowicie zanikłą. Kobiety tak samo chętnie deklarowały potem zainteresowanie kolejnym spotkaniem. Zdaniem psychologów to znak, że utrwalone w naszej kulturze standardy zachowań wpływają na nasze wybory. Jeśli się je zmieni, cóż panowie, mamy większe szanse...
Kobiety wcale nie tak wybredne, jak się malują
To nieprawda, że kobiety są bardziej wybredne przy wyborze partnera, niż mężczyźni - tak twierdzą naukowcy z Northwestern Uniwersity. Zdaniem autorów badań, to przekonanie jest wynikiem tradycyjnego postrzegania ról kobiety i mężczyzny przy nawiązywaniu znajomosci.