Takie zajęcia sprawiają, że uczniowie, czy studenci uczą się też sami od siebie. Wspólne ćwiczenia, wspólne przygotowywanie się do egzaminów, dzielenie się notatkami, swobodna wymiana myśli sprzyjają przyswajaniu wiedzy i łatwiejszemu wykorzystaniu jej do rozwiazywania nowych problemów.
Praca w grupach lepiej przygotowuje do przyszłych zawodowych wyzwań, uczy bowiem komunikowania się, rozwiązywania konfliktów, gospodarowania czasem. Naukowcy piszą na łamach internetowego czasopisma "ASHS HortTechnology", że grupowe ćwiczenia, które uczą analizy i syntezy informacji, przyczyniają się później takze do lepszego wykorzystania wykładów, podczas których uczniowie, czy studenci otrzymują samą wiedzę.