W zamierzeniu naukowców, centrum ma zapewnić polskim pacjentom dostęp do najnowoczesniejszych metod terapii nowotworów przy pomocy wiązki protonów. Ma także umożliwić prowadzenie w Krakowie nowoczesnych badań naukowych między innymi w dziedzinie fizyki detektorów. Prace te będą miały istotne znaczenie przy wdrażaniu w naszym kraju energetyki jądrowej.
O szansach i nadziejach związanych z budową nowego centrum cyklotronowego rozmawiałem z dyrektorem IFJ, profesorem Markiem Jeżabkiem i zastępcą dyrektora do spraw naukowych, dr hab. Pawłem Olko: