W pierwszych godzinach urzędowania nowy premier zwolnił kilkunastu czołowych ministrów, w tym byłego rywala do objęcia władzy w Partii Konserwatywnej i ministra spraw zagranicznych Jeremy'ego Hunta. Jak podkreśliły brytyjskie media, skala zmian na kluczowych stanowiskach oznacza, że to największa rekonstrukcja rządu poza sytuacjami, kiedy zmieniała się partia rządząca w kraju.

Dotychczasowy minister spraw wewnętrznych Sajid Javid został w środę ministrem finansów w rządzie Borisa Johnsona, stając się pierwszym politykiem wywodzącym się z mniejszości etnicznej, który kiedykolwiek stanął na czele tego resortu.

Javid, który w przeszłości był również ministrem ds. społeczności, samorządu lokalnego i budownictwa, urodził się w angielskim Rochdale, ale jego rodzice pochodzą z Pakistanu. Posłem do Izby Gmin jest od 2010 roku, reprezentując okręg wyborczy Bromsgrove w hrabstwie Worcestershire.

W referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej w 2016 roku polityk opowiedział się za pozostaniem Zjednoczonego Królestwa we Wspólnocie. Przed wejściem do polityki przez lata pracował w brytyjskiej filii Deutsche Banku.

Nominacja Javida na stanowisko szefa resortu finansów jest pierwszą decyzją nowego premiera Borisa Johnsona, który w środę zastąpił ustępującą szefową rządu Theresę May. Dotychczasowy minister finansów Philip Hammond złożył wcześniej rezygnację, wykluczając służenie w nowej administracji z powodu różnic programowych dotyczących strategii wyjścia z Unii Europejskiej.


Nowa minister spraw wewnętrznych

Kilkanaście minut później Johnson mianował także eurosceptyczkę Priti Patel, urodzoną w Londynie w rodzinie ugandyjskich Hindusów, na nową minister spraw wewnętrznych. Zastępując Javida, będzie drugim z rzędu politykiem na tym stanowisku wywodzącym się z mniejszości etnicznej.

47-letnia polityk zasiada w Izbie Gmin od 2010 roku, reprezentując mieszkańców okręgu wyborczego Witham w południowo-wschodniej Anglii.

Patel służyła w przeszłości w rządzie Theresy May, ale w listopadzie 2017 roku została zmuszona do rezygnacji ze stanowiska ministra ds. rozwoju międzynarodowego po tym, jak brytyjskie media ujawniły serię jej spotkań z udziałem izraelskich polityków i aktywistów, które nie były wcześniej uzgodnione z brytyjskim MSZ ani premier May. Jak podała wówczas telewizja BBC, podczas letniego urlopu w Izraelu Patel spotkała się z izraelskimi politykami, w tym z premierem Benjaminem Netanjahu.

Minister spraw zagranicznych

Były minister ds. wyjścia W. Brytanii z Unii Europejskiej Dominic Raab został nowym ministrem spraw zagranicznych w rządzie Borisa Johnsona, zastępując Jeremy'ego Hunta, który przegrał z nowym premierem walkę o przywództwo w Partii Konserwatywnej.

Raab był jednym z ministrów, którzy zrezygnowali ze stanowiska w listopadzie, protestując przeciwko przyjętej przez ówczesną premier Theresę May strategii negocjacyjnej ws. wyjścia ze Wspólnoty.

Nowy szef dyplomacji, który od lipca do listopada ub. r. był głównym negocjatorem brytyjskiego rządu w sprawie brexitu.

Raab otrzymał także tytuł "pierwszego sekretarza stanu", stając się de facto wicepremierem w nowym rządzie, choć nie wiążą się z tym żadne automatyczne dodatkowe prerogatywy.

Resort obrony

Były żołnierz brytyjskiej armii Ben Wallace został w środę nominowany na stanowisko ministra obrony w gabinecie Borisa Johnsona; do tej pory Wallace pełnił funkcję wiceministra spraw wewnętrznych, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo i przestępstwa gospodarcze.

Podczas pracy w ministerstwie spraw wewnętrznych, Wallace był m.in. odpowiedzialny za koordynację rządowych działań po ataku terrorystycznym na Moście Westminsterskim w 2017 roku. Przez sześć lat był także szefem parlamentarnej komisji ds. Iranu.


Także w środę potwierdzono nominację Liz Truss, byłej naczelnej sekretarz skarbu w ministerstwie finansów, na szefową resortu handlu międzynarodowego.

Na stanowisku ministra ds. wyjścia z Unii Europejskiej pozostanie Stephen Barclay.

Jeden z rywali Borisa Johnsona w walce o klucze do Downing Street i były minister sprawiedliwości Michael Gove otrzymał z kolei głównie ceremonialne stanowisko kanclerza księstwa Lancaster, który odpowiada za zarządzanie majątkiem służącym do wypracowania dochodu brytyjskiego monarchy.

Nowy premier Wielkiej Brytanii

Po odebraniu formalnej nominacji na to stanowisko z rąk królowej Elżbiety II, 55-letni Boris Johnson został w środę nowym premierem Wielkiej Brytanii.

Johnson został powołany na stanowisko podczas prywatnej ceremonii z udziałem monarchini w Pałacu Buckingham, stając się 14. premierem urzędującym za jej panowania. Monarchini wcześniej przyjęła rezygnację poprzedniej szefowej rządu, Theresy May.

W pierwszych godzinach urzędowania nowy premier zwolnił kilkunastu czołowych ministrów, w tym byłego rywala do objęcia władzy w Partii Konserwatywnej i ministra spraw zagranicznych Jeremy'ego Hunta. Jak podkreśliły brytyjskie media, skala zmian na kluczowych stanowiskach oznacza, że to największa rekonstrukcja rządu poza sytuacjami, kiedy zmieniała się partia rządząca w kraju.