​Amerykanin Patrick Quinn, chory na stwardnienie zanikowe boczne (ALS) współtwórca akcji Ice Bucket Challenge, zmarł w niedzielę w wieku 37 lat.

Quinn, urodzony w mieście Yonkers w stanie Nowy Jork, był współtwórcą kampanii, która zebrała ponad 220 mln dolarów na badania medyczne nad ALS. Chorobę zdiagnozowano u niego 8 marca 2013 r.

Akcja Ice Bucket Challenge stała się popularna w mediach społecznościowych latem 2014 r. Biorący w niej udział ludzie na całym świecie publikowali filmy i zdjęcia, na których byli oblewani wiadrami lodowatej wody, i rzucali wyzwanie innym, by zrobili to samo. Zachęcali też do wpłacania darowizn na badania nad ALS.

Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, około 12-15 tys. Amerykanów może cierpieć na ALS. Uważa się, że od 5 do 10 proc. przypadków jest dziedzicznych, ale przyczyna choroby jest nieznana i nie znaleziono na nią dotąd lekarstwa.

Quinn w 2014 roku wraz z innym aktywistą chorym na ALS Peterem Fratesem był nominowany do tytułu Człowieka Roku magazynu "Time". Frates zmarł w ubiegłym roku w wieku 34 lat.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Stwardnienie zanikowe boczne - jest nadzieja dla chorych