​Po czterodniowym strajku obsługi naziemnej na brukselskim lotnisku w Zaventem wciąż tysiące bagaży nie trafiło jeszcze do właścicieli. Jak odzyskać bagaż i otrzymać odszkodowanie? Mimo że te sprawy reguluje konwencja z Montrealu i unijne prawo, wciąż jest to droga przez mękę.

Teoretycznie za niedostarczenie na czas bagażu lub jego zagubienie należy się do 1200 euro odszkodowania. Dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon wcieliła się w rolę pasażerki LOT-u podróżującej między Warszawą a Brukselą. Gdy dzwoniła do brukselskiego biura LOT-u, nikt nic nie wiedział ani o bagażu, ani o odszkodowaniu. Bardzo nam przykro, ale nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie (dotyczące należnego odszkodowania - red.) ani zlokalizować tych bagaży. Jedyne co możemy pani zaproponować, to złożenie reklamacji bagażowej - usłyszała dziennikarka.

Reklamację na adres poszukiwanie.bagazu@lot.pl wysłała w południe, ale do tej pory nie przyszła odpowiedź. Dziennikarka zadzwoniła także do Komisji Europejskiej, by u samego źródła dowiedzieć się o swoich prawach. I tu rozczarowanie. Moim zdaniem nie uzyskasz odszkodowania, bo firma będzie się powoływać na nadzwyczajną sytuację, jaką był strajk - powiedziała rzeczniczka komisarza ds. transportu Helen Kearns. Nawet, jeżeli poskarżyłabyś się do Unijnego Trybunału Sprawiedliwości, to z pewnością nie wygrasz - dodała. Dlaczego? Okazuje się, że unijne prawo można po prostu obejść. I robią to nagminnie przewoźnicy np. nie informując o prawach pasażerów i konieczności wypełnienia jak najszybciej odpowiedniego formularza.

Nie lepiej zachowują się związki zawodowe. Tę wszechmoc związków ujawnia eurodeputowany Artur Zawada. Gdy negocjowaliśmy nowe rozporządzenie o obsłudze naziemnej, to właśnie związki zablokowały możliwość, by na czas strajku firma mogła wynająć podwykonawcę - wyjaśnił. Związki obawiały się, że taka możliwość będzie rozbijać strajk i zmniejszy ich siłę.

Bruksela szykuje natomiast nowe przepisy, korzystniejsze dla pasażerów. W każdym kraju ma powstać jedna instytucja, do której będzie można zgłaszać zażalenia.