Dwaj Polacy zostali skazani przez brytyjski sąd na karę odpowiednio 24 i 18 lat pozbawienia wolności za próbę przemytu w kokainy z Karaibów. Wyrok zapadł po trzydniowym procesie w sądzie w Winchesterze.

Zobacz również:

Rok temu na pokładzie jachtu Polaków znaleziono 452 kg narkotyku o rynkowej wartości ponad 90 milionów funtów. 48-letni Tomasz D. przyznał się do winy, jego towarzysz, 33-letni Piotr P., podczas procesu zaprzeczał jakoby wiedział o przemycie.

Kokaina ukryta była za sztuczną ścianką jachtu i w torbie podróżnej znalezionej na pokładzie. Testy wykazały, że kokaina była w 89,9 proc. czysta. Średni stopień czystości tego narkotyku dostępnego na brytyjskim czarnym rynku to 63 proc.

Polacy wypłynęli z Gdańska we wrześniu 2011 roku. Zostali zatrzymani podczas rejsu powrotnego z Karaibów w czerwcu ubiegłego roku; byli już na brytyjskich wodach terytorialnych nieopodal wyspy White u południowego wybrzeża Anglii.

Według ustaleń policji narkotyki miały trafić na rynek europejski. Mogły posłużyć do jednoczesnego odurzenia około 8 milionów osób.