"Wielka Brytania jest kluczowym i nieodzownym składnikiem europejskiej jedności. Unia Europejska bez niej jest całkowicie niewyobrażalna i nie do przyjęcia" - stwierdził w wywiadzie dla "Financial Times" niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble. "Musimy zrobić wszystko, aby interesy i stanowiska W. Brytanii były wystarczająco (reprezentowane) w politykach unijnych" - ocenił.

Po pierwsze, Europa bez Wielkiej Brytanii to nie Europa. Po drugie, Wielka Brytania jest jednym z najważniejszych członków UE (....) Pod względem historycznym, politycznym, demokratycznym i kulturowym Wielka Brytania jest niezastąpiona i jest jedną z największych gospodarek europejskich, a także jednym z najważniejszych centrów finansowych na świecie - tłumaczył niemiecki minister.

Schaeuble wypowiadał się w kontekście sprzeciwu Londynu na piątkowym szczycie w Brukseli wobec nominacji byłego premiera Luksemburga Jean-Claude'a Junckera na szefa KE.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron był przeciwny nominacji Junckera, ponieważ uważa tego centroprawicowego polityka, byłego wieloletniego szefa eurogrupy, za zwolennika zbyt głębokiej integracji UE. Według Camerona po piątkowej decyzji trudniej będzie o pozytywny wynik zapowiadanego na 2017 rok brytyjskiego referendum w sprawie warunków członkostwa w UE.