Polemikę we Włoszech wywołało zdjęcie w rządowej aplikacji dla dziennikarzy akredytujących się na majowy szczyt przywódców G7 na Sycylii. Uznano, że fotografia przedstawiająca zalotne spojrzenia kobiety i mężczyzny przypomina scenę z filmu "Ojciec chrzestny".

Na zdjęciu wykorzystano wszystkie możliwe stereotypy na temat Sycylii, czego najlepszym przykładem - jak zauważają włoskie media we wtorek - jest tzw. coppola, czyli słynna czapka z daszkiem, uważana za tradycyjne męskie nakrycie głowy na wyspie.

Na zdjęciu widać młodą atrakcyjną kobietę z chroniącą przed słońcem parasolką. Patrzy na nią młody mężczyzna w czapce, w szelkach i z papierosem w ustach.

Przypomina on postać młodego Michaela Corleone z filmu "Ojciec chrzestny" Francisa Forda Coppoli - podkreślono. Niektórzy dopatrują się też podobieństwa do sceny z rozgrywającej się na Sycylii komedii "Rozwód po włosku".

Fotografia wywołała falę komentarzy na portach społecznościowych. Jak zauważa agencja ADNKronos, wiele osób wysyła listy protestacyjne na adresy internetowe włoskiego rządu.

Oburzenie wyraził przewodniczący regionalnego zgromadzenia Sycylii Giovanni Ardizzone, który domaga się, aby Rada Ministrów natychmiast wycofała kontrowersyjne zdjęcie.

Podsycanie banalnych stereotypów na temat Sycylijczyków nie służy nikomu, a już tym bardziej Włochom - oświadczył.

W liście do gospodarza szczytu G7, premiera Paolo Gentiloniego, Ardizzone napisał, że wybrana fotografia bardziej pasuje do reklamy usług turystycznych niż oprawy ważnego wydarzenia międzynarodowego.

Wiceprzewodnicząca związku dziennikarzy na Sycylii Teresa Di Fresco uznała, że posłużono się "głupimi i anachronicznymi stereotypami, które przetrwały dzięki ignorancji". Odnotowała z ubolewaniem, że wciąż dobrze sprzedają się wszelkie gadżety przedstawiające mafiosa z wąsami, w czapce z daszkiem, z pistoletem. A takie stereotypy należy zwalczać - uważa Di Fresco.

Przedstawiciele branzy turystycznej na wyspie przypominają, że poprzedni rząd Matteo Renziego wybrał malowniczą Taorminę jako miejsce szczytu G7, by przedstawić światu najpiękniejsze oblicze Sycylii i jej dziedzictwa kulturowego.

Czy amfiteatr w Taorminie z widokiem na morze i wulkan Etnę nie byłby lepszą prezentacją? - zapytano.

(az)