Izba Lordów przyjęła w drugim czytaniu, bez głosowania, ustawę o równouprawnieniu związków małżeńskich hetero- i homoseksualnych. Wcześniej stosunkiem głosów 390 do 148 odrzucono poprawkę, która miała to drugie czytanie zablokować.

Zdaniem blogera Andrew Sparrowa odrzucenie tak znaczną większością głosów poprawki, która miała zablokować drugie czytanie, sugeruje, że Izba Lordów przyjmie ustawę w trzecim czytaniu.

Jeśli tak się stanie, geje i lesbijki po ślubie będą mogli w oficjalnych dokumentach państwowych figurować jako małżonkowie, a nie jak dotychczas jako partnerzy cywilni.

W trakcie dalszej debaty wciąż mogą zostać zgłoszone poprawki. Komentatorzy wymieniają w tym kontekście większy zakres prawnej ochrony Kościołów, które nie godzą się na udzielanie ślubów parom homoseksualnym.

Lady Stowell, która z ramienia rządu dba o dyscyplinę głosowania w Izbie Lordów, dała do zrozumienia, że rząd nie będzie przeciwny tego rodzaju poprawkom.

Cytowany przez BBC Colin Hart ze społecznej organizacji Koalicja na rzecz Małżeństwa (Coalition for Marriage) uważa, że w ustawa musi gwarantować prawa do wolności sumienia i słowa pracownikom sektora publicznego, takim jak nauczyciele, urzędnicy stanu cywilnego, kapelani. Hart obawia się, że w przeciwnym razie za potępianie homoseksualizmu mogliby być represjonowani na mocy ustawy o równości i zakazie dyskryminacji.

Być może już wkrótce na Wyspach będą zawierane małżeństwa homoseksualne

W trakcie dwudniowej debaty nad ustawą znaną jako Marriage (Same Sex Couples) Bill podniesiono wiele zastrzeżeń. Argumentowano m.in., że osłabi instytucję rodziny będącą fundamentem życia społecznego, oskarżano rząd o nadużywanie demokratycznych procedur i nadmierny pośpiech.

W maju ustawę przyjęła Izba Gmin większością 205 głosów. Pierwsze w Anglii i Walii homoseksualne małżeństwo może zostać zawarte latem 2014 roku. Osobną ustawę o małżeństwach homoseksualnych przygotowuje autonomiczny rząd Szkocji.

(jad)