Watykan zaprzeczył doniesieniom medialnym o planowanej rezygnacji Benedykta XVI. Włoski dziennik "Libero" napisał, że papież rozważa taki krok po 85. urodzinach w przyszłym roku.

Rzecznik Watykanu Federico Lombardi zapewnił, że Benedykt XVI czuje się bardzo dobrze, o czym ma świadczyć to, że zniósł trudy kończącej się w niedzielę czterodniowej wizyty w Niemczech.

Obserwatorzy zwracają jednak uwagę, że łamiący się głos i dłuższe przerwy między zdaniami podczas mszy we Fryburgu mogą oznaczać, że pielgrzymka do ojczyzny była bardzo męcząca dla Papieża. We mszy we Fryburgu uczestniczyło sto tysięcy ludzi, to rekord w czasie tej wizyty.

W drodze na spotkanie z głową kościoła katolickiego można mieć problemy, o czym przekonał się Helmut Kohl. Były kanclerz Niemiec spotkał się z papieżem w sobotę, ale dopiero w niedzielę ujawniono, że jego samochód wylądował w strumyku wzdłuż drogi.

Auto prowadziła żona Helmuta Kohla – Maike. Według świadków, żona polityka pojechała za szeroko i samochód zsunął się do rowu. Małżeństwu prawdopodobnie nic się nie stało.