Watykan ogłosił, że trwa dochodzenie ws. wydarzeń w tzw. preseminarium za Spiżową Bramą - domu, gdzie mieszkają ministranci z bazyliki Świętego Piotra. Opublikowana we Włoszech książka opisuje przypadki wykorzystywania seksualnego w preseminarium.

Dyskusję na temat internatu wywołała książka Gianluigiego Nuzziego, który przytoczył między innymi relację młodego Polaka, byłego ministranta, który mieszkał w preseminarium świętego Piusa X w Watykanie.

Twierdzi on, że dochodziło tam do seksualnego wykorzystywania, o czym informował watykańskie instytucje. Swoją książkę Nuzzi przekazał prokuratorowi trybunału w Watykanie.

Sprawą domu dla ministrantów zajęły się następnie inne włoskie media.

Pojawiła się teza, że w skandal zamieszany był niegdysiejszy mieszkaniec tego domu, wyświęcony następnie na księdza. Kapłan ten według mediów pochodzi z Como na północy Włoch.

Watykańskie biuro prasowe oświadczyło, że w rezultacie sygnałów, także anonimowych, począwszy od 2013 roku postępowanie wyjaśniające prowadzili między innymi przełożeni preseminarium i biskup Como.

Zgłoszone fakty, dotyczące lat poprzednich, z udziałem uczniów - rówieśników, których nie było już Instytucie w chwili kontroli, nie znalazły stosownego potwierdzenia -
wyjaśniono w nocie.

Następnie Watykan ogłosił: W związku z pojawieniem się nowych informacji w ostatnim czasie, trwa nowe postępowanie wyjaśniające, by w pełni wyjaśnić, co się naprawdę wydarzyło. 

(m)