​Na kilka dni przed uroczystościami rocznicowymi na Kahlenbergu zniszczono miejsca upamiętniające odsiecz wiedeńską. Wandale namalowali napis na pomniku Jana III Sobieskiego i oblali monument czarną farbą. O informacje w tej sprawie będzie prosił w Wiedniu szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, który udaje się do Austrii w związku z obchodami 334. rocznicy odsieczy wiedeńskiej.

Z czwartku na piątek zbezczeszczono ukraiński pomnik, który upamiętniał odsiecz wiedeńską, a z piątku na sobotę polski pomnik, który znajduje się 200 metrów od kościoła na Kahlenbergu. Pomnik oblano czarną farbą, są tam też nieprzyzwoite napisy - mówił w rozmowie z RMF FM były marszałek Sejmu Józef Zych, który przebywa w austriackiej stolicy.

Właśnie lecę do Wiednia na jutrzejsze uroczystości związane z rocznicą bitwy pod Wiedniem. Będę na miejscu także prosił o informacje w sprawie zniszczenia polskiego obelisku na Kahlenbergu - powiedział z kolei szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Według niego pomnik jest już oczyszczony i będzie pilnowany do niedzieli, do rozpoczęcia oficjalnych uroczystości.

Ambasada RP w Wiedniu monitoruje sytuację

Ambasada RP w Wiedniu została poinformowana o zniszczeniu farbą znajdującej się na wzgórzu Kahlenberg tablicy stanowiącej wizualizację niewybudowanego jeszcze pomnika Jana III Sobieskiego, jak również o zniszczeniu pomnika na sąsiednim wzgórzu Leopoldsberg upamiętniającego ukraińskich Kozaków biorących udział w bitwie pod Wiedniem. Ambasada monitoruje sytuację - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Z uwagi na to, że aktualnie na wzgórzu Kahlenberg mają miejsce demonstracja skrajnie prawicowej organizacji Identitaere, jak również trzy kontrdemonstracje (dwie na samym wzgórzu, jedna przy najbliższej stacji metra), a miejsce zabezpiecza austriacka policja, pełna ocena skali zniszczeń oraz podjęcie dalszych stosownych działań możliwe będzie w dniu jutrzejszym - dodano w przesłanym PAP komunikacie.

MSZ podkreśliło też, że planowane na niedzielę uroczystości, z udziałem m.in. polskich władz państwowych, odbędą się zgodnie z programem.

Na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu powstaje pomnik poświęcony królowi Janowi III Sobieskiemu, który z Kahlenbergu w 1683 roku dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami. Kamień węgielny pod budowę został wmurowany w 2013 r., w 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej.

Inicjatorem projektu jest Piotr Zapart, członek Bractwa Kurkowego w Krakowie.


(ł)