W wieku 107 lat zmarła pochodząca z południowych Moraw najstarsza obywatelka Czech - podały czeskie władze lokalne. Marie Smejkalova urodziła się 12 września 1903 roku w Austro-Węgrach, pamiętała obie wojny światowe i początki Republiki Czechosłowackiej. Jeszcze jesienią uczestniczyła w czeskich wyborach lokalnych i do Senatu.

Kobieta całe życie spędziła w Kromieryżu, w województwie zlińskim (na wschodzie kraju). Jej rodzina po zakończeniu niemieckiej okupacji założyła warsztat szewski, w którym pracowała do 1948 roku. Po dojściu komunistów do władzy warsztat znacjonalizowano, a Smejkalova została szeregową pracownicą zakładu.

Smejkalova uważała, że recepta na długowieczność to śliwowica, duża ilość dobrego jedzenia, pogoda ducha i mili ludzie wokół - twierdzi burmistrz miasta, Daniela Hebnarova, która utrzymywała kontakty z najstarszą Czeszką. Dodaje, że staruszka do ostatniej chwili pozostała pełna życia i aktywna.

Obecnie najstarszą obywatelką Czech jest nieco młodsza od Smejkalovej Frantiszka Kożnarova z okolic Żdziaru. Ona także ma 107 lat.