Polacy "wyluzowują się" - tytułuje belgijski dziennik "Le Soir" jeden z artykułów na temat naszego kraju. "Polska chce uspokoić. Chce pokazać, że się zmieniła i że jest w pełnym rozkwicie" - pisze gazeta na dzień przed objęciem przez Polskę prezydencji w UE.

"Obrazy pustych sklepów, niekończących się kolejek, szarości i smutku należą do przeszłości. Życie jest łatwiejsze, ludzie się rozluźniają" - mówi dziennikowi jedna z Polek cytowana w artykule.

Dziennik przy okazji przypomina też opóźnienia w budowie stadionów oraz problemy z budową autostrady A2. "Praktycznie wszystkie prace modernizujące są spóźnione. Wielki stadion narodowy, druga linia metra w Warszawie, autostrada A1, linie kolejowe itp. Lista jest długa, ale nie dramatyczna".

Gazeta przypomina również niedawną wizytę w Parlamencie Europejskim o. Tadeusza Rydzyka, "stojącego na czele imperium medialnego teologa oskarżonego wielokrotnie o antysemityzm". W PE, o. Rydzyk mówił m.in., że "tragedią Polski od 1939 roku jest to, że Polską nie rządzą Polacy, ale ludzie, którzy nie mają polskiego serca" - przypomina "Le Soir".

Jednak, jak wyjaśnia, radykalizm nie jest w Polsce popularny. "Lech Kaczyński lub ojciec Rydzyk, to ci, o których najwięcej mówi się za granicą, ale nie wzbudzają oni jednomyślności, szczególnie wśród młodych" - wyjaśnia gazeta cytując młodą mieszkankę Warszawy.