We wrześniu w Warszawie odbędzie się międzynarodowe spotkanie na temat zapobiegania pedofilii – podał portal Vatican News po zdalnym posiedzeniu Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Zasiada w niej była premier, była ambasador przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka.

Obrady plenarne komisji, powołanej przez papieża Franciszka w 2014 roku, trwały od poniedziałku do czwartku. Jednym z ich tematów były duże tegoroczne wydarzenia międzynarodowe i plany grupy roboczej.

Jest wśród nich wrześniowa sesja w Warszawie z udziałem polskich biskupów oraz przedstawicieli Kościołów ze środkowej i wschodniej Europy na temat prewencji i formacji - podał portal watykańskich mediów.

Po raz pierwszy w obradach papieskiej komisji uczestniczył powołany do niej przez Franciszka w marcu Juan Carlos Cruz z Chile, ofiara księdza pedofila.

Na czele Komisji ds. Ochrony Nieletnich stoi arcybiskup Bostonu kardynał Sean Patrick O’Malley.

Abp Sławoj Leszek Głódź i bp Edward Janiak ukarani przez Stolicę Apostolską


29 marca Stolica Apostolska poinformowała o ukaraniu arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia i biskupa Edwarda Janiaka w związku ze sprawą tuszowania nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych, do których dochodziło w ich diecezjach.

Jak poinformował Watykan, wobec abpa Sławoja Leszka Głódzia stosuje się nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską, a także zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej.

Wobec bpa Edwarda Janiaka stosuje się podobne restrykcje, tylko że chodzi o tereny diecezji kaliskiej.

Obaj duchowni mają także wpłacić z własnych środków "odpowiednią sumę" na rzecz Fundacji św. Józefa, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Watykan swoje, polski hierarcha swoje


"Głos Wielkopolski" poinformował w piątek, że były ordynariusz diecezji kaliskiej bp Edward Janiak, wbrew nakazowi Stolicy Apostolskiej, przebywa na terenie swojej dawnej diecezji - konkretnie w Domu Pomocy Społecznej Caritasu Diecezji Kaliskiej im. św. Józefa w Złoczewie (pow. sieradzki, woj. łódzkie).

Dziennikarzom "Głosu" udało się w czwartek porozmawiać telefonicznie z bp. Janiakiem. Potwierdził, że przebywa w Złoczewie. Zapewniał jednak, że to tymczasowe rozwiązanie, bo właśnie ma szczepienie. W piątek 23 kwietnia miał otrzymać drugą dawkę. Za kilka dni, jak twierdzi, jeśli wszystko będzie dobrze z jego zdrowiem, opuści Złoczew i diecezję kaliską - podano w publikacji.

 

/
/
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.