Policja aresztowała 21-letniego żołnierza armii USA Naser Jason Abdo. Funkcjonariusze znaleźli go w motelu w pobliżu bazy wojskowej Fort Hood w Teksasie z potencjalnymi "materiałami do skonstruowania bomby" - poinformował rzecznik FBI Eric Vasys. Nie sprecyzował jakie zarzuty mogą zostać postawione młodemu wojskowemu.

Pochodzący z okolic Dallas Abdo nie powrócił do bazy Fort Campbell w stanie Kentucky po przedłużonym pierwszym lipcowym weekendzie, obejmującym Święto Niepodległości.

Abdo został aresztowany po doniesieniach "zaniepokojonego obywatela", że w jego pokoju w motelu w Killeen znajduje się broń palna i bezdymny proch. Przeszukanie jego pokoju w motelu ujawniło, że miał kilka składników, które mogą być uważane za materiały do konstruowania bomb - powiedział rzecznik FBI.

W czerwcu amerykański sąd wojskowy uznał Abdo za motywowanego sumieniem oponenta wojen w Iraku i Afganistanie, ale status ten zawieszono po postawieniu mu w Kentucky zarzutów dotyczących pornografii dziecięcej.

Abdo wystąpił o status niebojowy w 2010 roku po nabraniu przekonania, że zasady islamu nie zezwalałyby mu na służbę w armii USA w jakiejkolwiek wojnie.