Trzech młodych Lankijczyków zostało aresztowanych za pokazanie swoich pośladków na Pidurangala Rock na Sri Lance - skale, ze szczytu której rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na okolicę. Miejsce uznawane jest za święte. Mężczyźni byli częścią grupy, której członkowie opublikowali fotografię na Instagramie. Widać na niej 7 osób z opuszczonymi do kolan spodenkami.

Ze szczytu Pidurangala Rock widać m.in. Lwią Skałę, na której znajdują się ruiny starożytnego pałacu. Lwia Skała jest jednym z 8 miejsc znajdujących się na Sri Lance wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uznawana jest za miejsce święte.

Zdjęcie, które znalazło się na Instagramie, przedstawia siedmiu mężczyzn z opuszczonymi do kolan spodenkami i odsłoniętymi pośladkami. Każdy z nich ma podniesioną rękę.

Fotografię skomentował m.in. mnich buddyjski. Ocenił, że obraża ono uczucia religijne.

Aresztowania wzbudziły jednak wiele kontrowersji. Policja została skrytykowana za to, że nie podjęła podobnych działań względem zagranicznych turystów, którzy opublikowali podobne zdjęcia. Policja powinna wysłać w inne części świata kilka swoich zespołów, które zidentyfikowałyby pozostałe osoby - napisał jeden z użytkowników Facebooka.

Premier Sri Lanki zlecił przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie.

(ł)