Trzy silne wstrząsy sejsmiczne wystąpiły przed południem w niemal całych środkowych Włoszech, w regionach Lacjum, Marche i Abruzja, na obszarach trzęsień ziemi zanotowanych w zeszłym roku. W rezultacie trzęsienia ziemi zginął starszy mężczyzna - podały włoskie media. Jego ciało wydobyto spod zawalonej stajni niedaleko Teramo w Abruzji.

Wstrząsy miał magnitudę od 5,3 do 5,7. Były bardzo odczuwalne w Rzymie, gdzie zawieszono kursowanie dwóch linii metra i ewakuowano niektóre stacje w celu przeprowadzenia kontroli. W wielu miastach i miejscowościach ludzie wybiegli na ulice. Ewakuowano niektóre szkoły i urzędy, również we włoskiej stolicy.

Ziemia zatrzęsła się po godz. 10 rano, a dwa następne wstrząsy wystąpiły po godz. 11. Ognisko wszystkich trzech wstrząsów znajdowało się na głębokości około 9 kilometrów.

W miasteczku Amatrice, zniszczonym w sierpniowym trzęsieniu ziemi, w środę runęła ocalała wtedy dzwonnica kościoła.

Nowe zniszczenia w centrum kraju określane są jako niewielkie.

W rezultacie trzęsienia ziemi zginął starszy mężczyzna - podały włoskie media. Jego ciało wydobyto spod zawalonej stajni niedaleko Teramo w Abruzji. To jedyna ofiara serii wstrząsów o magnitudzie ponad 5.

Premier Paolo Gentiloni zwrócił się do ministerstwa obrony o wysłanie żołnierzy i sprzętu na tereny zniszczone przez trzęsienie ziemi w zeszłym roku. Dzisiejsze trzęsienie spowodowało dalsze szkody na tych obszarach. Sytuacja jest tam nadzwyczaj trudna, bo ludność zmaga się nie tylko ze skutkami wstrząsów sejsmicznych, ale także z atakiem srogiej zimy. Leżą tam nawet dwa metry śniegu.

W odpowiedzi na apel premiera minister obrony Roberta Pinotti zadeklarowała, że oddaje do dyspozycji lokalnych władz ciężki sprzęt wojskowy.

Sytuacja jest bardzo trudna - przyznał szef Obrony Cywilnej Fabrizio Curcio. Zauważył, że od katastrofalnego trzęsienia z 24 sierpnia, w którym zginęło prawie 300 osób, ziemia drży w środkowych Włoszech cały czas. Dotąd zanotowano 45 tysięcy wstrząsów - poinformował Curcio.

Obecne wstrząsy to ciąg dalszej tej samej aktywności sejsmicznej - tłumaczą sejsmolodzy.

Wciąż trzęsie się Ziemia

W godzinach popołudniowych miały miejsce dwa kolejne silne wstrząsy sejsmiczne w środkowych Włoszech. Miały one magnitudę 5,1 - podały media, powołując się na pierwsze informacje przekazane przez sejsmologów. Epicentrum dwóch nowych wstrząsów znajdowało się w rejonie miasta L'Aquila w Abruzji.

Także to trzęsienie ziemi było mocno odczuwalne w Rzymie.

(J./łł)