Broniąca praw zwierząt PETA zorganizowała protest podczas rozpoczętego w czwartek Toronto International Film Festival (TIFF). Demonstrujący domagali się zerwania współpracy TIFF z Canada Goose - firmą, która wykorzystuje w kurtkach futro kojotów i gęsi puch.

"Zarówno gęsi jak kojoty znane są ze współpracy i wsparcia w swoich społecznościach gatunkowych, a kiedy wybierają partnera, zostają z nim na całe życie. Kiedy złapią się w sidła, kojoty cierpią przez wiele dni, poranione, z połamanymi kośćmi, zanim traperzy powrócą, by je zatłuc pałką, zastrzelić czy zabić w inny brutalny sposób. Matki, które desperacko próbują wrócić do swoich szczeniąt, próbują nawet odgryźć sobie łapy " - poinformowali w komunikacie przedstawiciele PETA (People for the Ethical Treatment of Animals, tłum. Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt)

Canada Goose sponsoruje torontoński festiwal po raz dziewiąty.

Choć w Toronto obowiązują ograniczenia związane z COVID-19, to jednak tradycyjnie część wydarzeń i pokazów odbywa się w festiwalowym śródmiejskim kinie Bell Lightbox.

Kilkunastu aktywistów stanęło przed wejściem do Bell Lightbox z plakatami, na ulicy pojawiły się też billboardy. Jeden z nich przedstawiał kojota złapanego w sidła z napisem: "TIFF i Canada Goose, partnerzy w okrucieństwie".

Podobna akcja doprowadziła organizatorów międzynarodowego festiwalu filmowego w Berlinie do rezygnacji w 2017 r. ze współpracy z Canada Goose.

"Dumnie torturując zwierzęta od 1957 r"

PETA ma film z gęsiej farmy jednego z dostawców puchu, na którym widać upychanie gęsi do ciasnych klatek, pracowników depczących ptaki, oraz śmierć zwierząt. W kwietniu Canada Goose poinformowała, że od 2022 r. przestanie kupować nowe skóry kojotów od myśliwych i zamiast tego będzie wykorzystywać "używane".

Na stronie internetowej PETA można znaleźć wiele szokujących zdjęć i filmów, a organizacja przypomina, że kojoty są naturalnymi "kontrolerami" w przyrodzie. W Toronto pojawiają się czasami niewielkie plakaty rozklejane przez Animalrightstoronto.com ze zdjęciami kurtek Canada Goose i hasłem "proudly torturing animals since 1957" (dumnie torturując zwierzęta od 1957 r).

Choć polowania bywają określane przez myśliwych jako część kanadyjskiej tradycji, a w środowiskach indiańskich zdarza się słyszeć opinie, że np. weganizm i wegetarianizm to "kaprysy białego człowieka", to jednak kanadyjskie firmy szyjące odzież coraz częściej szukają "wegańskich" pomysłów.

Od 2017 r. kilka znanych firm świata mody, od Burberry, przez Chanel, po Versace, przestało wykorzystywać futra w swoich kolekcjach.